×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Więcej prób samobójczych wśród dzieci. Aż 19 samobójstw w trzy miesiące

Autorzy: PAP; oprac. JW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia18 maja 2021 08:00

Liczba zamachów na własne życie wśród nieletnich w I kw. 2021 r. w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku wzrosła o niemal jedną czwartą.

Więcej prób samobójczych wśród dzieci. Aż 19 samobójstw w trzy miesiące
Próby samobójcze najczęściej są wołaniem o pomoc. FOT. Elizabeth Albert/Flickr (CC BY 2.0).jpg
  • W I kw. 2021 r. skutecznie odebrało sobie życie 19 nieletnich, a według oficjalnych statystyk prób samobójczych wśród dzieci było 271
  • Próby samobójcze zwykle są wołaniem o pomoc
  • Główne przyczyny takich prób to depresja, zaburzenia nastroju, bezsenność i napady lękowe

Tak wynika z danych policji – informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

- Obserwując, jakie dzieci przychodzą do nas na oddział, widzimy wyraźnie, że główne przyczyny takich prób to depresja, zaburzenia nastroju, bezsenność i napady lękowe - mówi Halina Flisiak-Antonijczuk, dyrektor Centrum Neuropsychiatrii Neuromed we Wrocławiu.

Podkreśla, że próby samobójcze zwykle są wołaniem o pomoc. Targnięcie się na własne życie zawsze dowodzi złego stanu zdrowia psychicznego.

Samobójstwa i próby samobójcze wśród dzieci: niepokojące dane

Gazeta wskazuje, że naukowcy szacują, iż na każdą śmierć samobójczą przypada do 20 prób. W I kw. skutecznie odebrało sobie życie 19 nieletnich. Gdyby przyjąć taki sposób obliczeń, próby samobójczej w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 r. dokonało ok. 400 dzieci. Oficjalne statystyki mówią o 271 przypadkach.

"DGP" informuje również, że o 14 proc. w porównaniu z I kw. 2020 r. wzrosła też liczba prób samobójczych wśród osób powyżej 65. roku życia. Zdaniem ekspertów zapalnikiem w ich przypadku często bywa śmierć partnera, a nadmiarowe zgony podczas pandemii najczęściej dotykały właśnie osoby starsze.

Pandemiczna izolacja nie służy psychice dzieci

Lekarze zgłaszają coraz więcej przypadków depresji i anoreksji.

Już w marcu przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia prof. Piotr Czauderna wskazywał na fakt, że przed pandemią problemy zdrowia psychicznego dzieci również były poważne: ponad 30 proc. dzieci wykazywało objawy uzależnienia od urządzeń cyfrowych, a 76 proc. przejawiało zaburzenia m.in. związane z niskim poczuciem własnej wartości.

W grudniu 2020 r. wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman zauważył, że podczas pandemii spłyceniu ulegają relacje międzyludzkie, wsparcie rówieśnicze zanika, a izolacja się pogłębia. Brak międzyludzkich interakcji skutkuje zahamowaniem naturalnych skłonności do rozwiązywania trudności w grupie rówieśniczej.

Eksperci wskazują, że pogarsza się też jakość rozmów w rodzinie. Rekomendują m.in. poprawę łatwości godzenia przez rodziców ról zawodowych z rolami rodzicielskimi, prowadzenie szeroko zakrojonej profilaktyki krzywdzenia dzieci w Polsce, stworzenie jednego dokumentu dotyczącego bezpieczeństwa dzieci i polepszenie dostępności do specjalistycznej pomocy dla dzieci krzywdzonych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum