Węgry zniknęły z pierwszych miejsc samobójczych statystyk. Co pomogło?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2019 13:03

Na Węgrzech, które pod koniec lat 80. XX w. zajmowały pierwsze miejsce na świecie pod względem wskaźnika samobójstw, spada ich liczba i nie występują już one wśród państw przodujących w tragicznej statystyce - pisze we wtorek (10 września) dziennik „Magyar Nemzet”.

Węgry zniknęły z pierwszych miejsc samobójczych statystyk. Co pomogło?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Zniknęliśmy z pierwszych miejsc statystyk samobójczych" - podkreśla węgierska gazeta, upatrując przyczyn poprawy sytuacji w lepszej opiece psychiatrycznej i powszechniejszym stosowaniu leków antydepresyjnych.

"Nasz kraj w statystyce samobójczej przez długi czas znajdował się wśród państw zajmujących pierwsze miejsca, ale najnowsze dane pokazują, że w skali światowej Węgier nie ma już w pierwszej dziesiątce, a wśród krajów europejskich w pierwszej trójce" - czytamy.

Prezes Krajowego Instytutu Psychiatrii i Uzależnień Attila Nemeth podkreślił w rozmowie z gazetą, że liczba samobójstw na Węgrzech spada od lat 80. - o ile w 1984 r. wskaźnik samobójstw wynosił 46 na 100 tys. osób, o tyle teraz obniżył się do 17.

W 1983 - roku największej liczby samobójstw - 4911 Węgrów odebrało sobie życie. W 2018 r. liczba ta spadła do 1656.

Według danych WHO w 2018 r. w Europie pod względem liczby samobójstw przodowała Litwa, gdzie wskaźnik wynosił 31,9 na 100 tys. osób, zaś drugie miejsce zajmowała Rosja ze wskaźnikiem 31.

"Spadek jest spektakularny, ale można go jeszcze w krótkim czasie zwiększyć poprzez poprawę opieki psychiatrycznej i intensywniejsze wykorzystywanie leków antydepresyjnych" - cytuje dziennik psychiatrę Zoltana Rihmera.

Wśród przyczyn samobójstw dominują depresja oraz uzależnienia, przede wszystkim alkoholizm, a w mniejszym stopniu początkowe stadia schizofrenii oraz stany psychotyczne. Zerwania i problemy finansowe są powodem niecałego procenta przypadków odbierania sobie życia.

Nemeth podkreślił, że nie udało się jednak uzyskać przełomu pod względem samobójstw wśród osób poniżej 20. i powyżej 60. roku życia. Jak zaznaczył, w przypadku osób starszych konieczne jest kompleksowe podejście, w ich przypadku bowiem depresja jest tylko jednym z czynników, obok takich jak choroby, utrata sprawności, utrata nadziei czy samotność.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze