Węgry wydały na opiekę zdrowotną nad uchodźcami równowartość ok. 125 tys. zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2016 13:47

Węgry wydały ok. 90 mln forintów (równowartość ok. 125 tys. zł) na opiekę zdrowotną nad uchodźcami w obozach na swoim terytorium w tym i ub.r. - poinformował w piątek (23 września) dziennik Magyar Idoek, powołując się na dane MSW.

Węgry wydały na opiekę zdrowotną nad uchodźcami równowartość ok. 125 tys. zł
Od początku br. na Węgry przedostało się nielegalnie kilkanaście tysięcy osób Fot. Archiwum

Według węgierskiego resortu spraw wewnętrznych Urząd ds. Imigracji i Obywatelstwa przekazał w 2015 r. 72,2 mln ft, a w br. do 31 sierpnia 15,2 mln ft (w sumie 87,4 mln ft) Krajowej Kasie Ubezpieczenia Zdrowotnego (OEP) na opiekę zdrowotną nad uchodźcami.

Jak napisał dziennik, latem br. OEP opublikowała na swojej stronie internetowej informację na temat opieki zdrowotnej nad uchodźcami, ponieważ w mediach pojawiły się doniesienia, że szpitale i lekarze nie wiedzą w jakim zakresie mają się nimi zajmować.

Według wskazówek OEP prawo do opieki zdrowotnej imigrantów zależy od tego, w jakim stadium znajduje się procedura ich ubiegania się o status uchodźcy. Wszystkim osobom przebywającym na Węgrzech niezależnie od statusu przysługuje prawo do korzystania z pomocy medycznej w przypadku zagrożenia życia oraz z zabiegów zapobiegających epidemiom. Osoby, które złożyły już wniosek o azyl, mogą też korzystać z opieki lekarza domowego.

Strzeżone ośrodki dla imigrantów znajdują się na Węgrzech w Bekescsaba, Nyirbator (oba przy granicy z Rumunią) i Kiskunhalas (przy granicy z Serbią).

Według najnowszych danych kancelarii premiera Viktora Orbana od początku roku prawie 18 tys. osób nielegalnie przedostało się na Węgry. W większości (ok. 10 tys.) byli to obywatele Afganistanu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum