Węgry: tymczasowa zgoda na dopuszczenie do użytku szczepionek AstraZeneca i Sputnik V

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2021 13:24

Węgry wydały tymczasowe zezwolenie na dopuszczenie do użytku szczepionki przeciwko Covid-19 brytyjskiej firmy AstraZeneca i opracowanej w Rosji szczepionki Sputnik V - poinformował w czwartek na konferencji prasowej online szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.

Węgry: tymczasowa zgoda na dopuszczenie do użytku szczepionek AstraZeneca i Sputnik V
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W zeszłym tygodniu węgierski urząd leków (Krajowy Instytut Leków i Żywności, OGYEI) wydał tymczasową zgodę na preparaty AstraZeneca i Sputnik - podał Gulyas.

Podkreślił, że z tego względu uzasadnione jest kontynuowanie rozmów z Rosjanami. - Te rozmowy trwają. Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto leci w czwartek w tej sprawie do Moskwy i mamy nadzieję, że będziemy na Węgrzech dysponować jak największą ilością szczepionek z jak największej liczby źródeł - zaznaczył.

Dodał, że Europejska Agencja Leków (EMA) działa bardzo powolnie i jeszcze nie wydała zgody na szczepionkę AstraZeneca, chociaż w Wielkiej Brytanii zaszczepioną jest nią już wiele tysięcy osób.

Gulyas podkreślił, że szczepionki, które Węgry otrzymały dotąd z UE i które Unia obiecała na następne tygodnie, nie wystarczą, żeby rozpocząć masowe szczepienia. Dotychczas kraj ten otrzymał preparaty Moderny i Pfizera umożliwiające zaszczepienie 165 tys. osób.

- Rezultaty uważamy za niewystarczające, dlatego jesteśmy zmuszeni poszukiwać innych źródeł i rozmawiamy ze wszystkimi (Rosją i Chinami) tam, gdzie widzimy szansę zdobycia szczepionki alternatywną drogą - wskazał.

Guyas zapowiedział też, że władze planują wprowadzenie w formie plastikowej karty zaświadczenia potwierdzającego odporność na koronawirusa dla osób, które się zaszczepiły lub wyzdrowiały po Covid-19. Osoby takie nie musiałyby przestrzegać np. godziny policyjnej, które obecnie obowiązuje w godz. 20-6. Dodał, że wedle planów wszyscy uprawnieni otrzymają taką kartę do połowy lutego.

Gulyas podkreślił również, że dopóki liczby dotyczące zakażeń nie będą znacznie niższe od obecnych i nie będzie można rozpocząć masowych szczepień, nie należy liczyć na istotne zmiany, jeśli chodzi o przepisy epidemiczne.

Na Węgrzech utrzymuje się tendencja spadkowa zakażeń i zgonów na Covid-19 po szczycie drugiej fali epidemii w listopadzie-grudniu. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1410 nowych infekcji koronawirusem, zmarło 98 chorych na Covid-19.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum