We Wrocławiu oddano lekarzowi obrońcy Lwowa. Zabiegali o to okuliści z Żar

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2019 15:05

W czwartek (14 maja) we Wrocławiu odbyła się uroczystość nadania imienia Lesława Węgrzynowskiego (1885-1956) parkowi miejskiemu.

We Wrocławiu oddano lekarzowi obrońcy Lwowa. Zabiegali o to okuliści z Żar
O uhonorowanie Lesława Węgrzynowskiego, znakomitego lekarza, Obrońcy Lwowa i Powstańca Warszawskiego toczyli bracia bliźniacy, okuliści, doktorzy Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy ze 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje rzecznik prasowy 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach, przez niemal trzy lata starania o uhonorowanie tego znakomitego lekarza, Obrońcy Lwowa i Powstańca Warszawskiego toczyli bracia bliźniacy, okuliści, doktorzy Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy z żarskiego szpitala. Ich wniosek poparli lekarze wojskowi zrzeszeni w Wojskowej Izbie Lekarskiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz wszystkie główne organizacje kresowe.

Postać Lesława Węgrzynowskiego, jedynej osoby w polskiej historii, które pełniła wysoką funkcję zarówno podczas Obrony Lwowa, jak i Powstania Warszawskiego, z całą pewnością zasługuje na szacunek, pamięć i może być wzorem postawy patriotycznej dla kolejnego pokolenia Polaków.

Po 1945 r. budował polską służbę zdrowia na Dolnym Śląsku, był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego (zwolniony z przyczyn politycznych)niemal do końca życia pracował w Miejskiej Poradni Przeciwgruźliczej we Wrocławiu. Przez lata zapomniany, w 2019 r. lekarze wojskowi z Żar przywrócili Go zbiorowej pamięci. Wdzięczność wyraził im za to, w piśmie skierowanym do uczestników uroczystości, premier Mateusz Morawiecki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum