Wczesne chodzenie spać i ośmiogodzinny sen sprzyjają męskiej płodności

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2019 11:31

W badań przeprowadzonych przez naukowców z duńskiego Uniwersytetu w Aarhus wynika, że u mężczyzn, którzy kładą się spać przed 22.30, aż czterokrotnie rośnie szansa na dobrą jakość nasienia.

Wczesne chodzenie spać i ośmiogodzinny sen sprzyjają męskiej płodności
Sen odgrywa kluczową rolę w regulowaniu poziomu hormonów w organizmie oraz obniżaniu poziomu stresu Fot. Archiwum

Okazało się, że ci z badanych, którzy deklarują, iż chodzą spać przed 22.30, cztery razy częściej mieli nasienie dobrej jakości od mężczyzn kładących się spać po 23.30 i 2,75 razy częściej od tych, którzy kładli się spać między 22.30 a 23.30 - informuje Rzeczpospolita.

Większą szansę na posiadanie zdrowego nasienia mają również ci mężczyźni, którzy śpią ok. 8 godzin dziennie. Z kolei u tych mężczyzn, którzy spali mniej niż siedem godzin, ryzyko posiadania nasienia słabej jakości rosło sześciokrotnie.

Jak podkreślają naukowcy, sen odgrywa kluczową rolę w regulowaniu poziomu hormonów w organizmie oraz obniżaniu poziomu stresu. Swoje ustalenia badacze opierają na analizie nocnej aktywności ok. 100 mężczyzn, którzy zgodzili się na udział w badaniu, a którzy korzystają z pomocy ośrodków leczenia niepłodności.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum