Warto postawić e-wolontariat, to wsparcie np. dla chorych na raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2016 16:15

Każdy może być e-wolontariuszem - zachęca Marzena Kacprowicz z fundacji "Dobra Sieć". Pierwsza w Polsce platforma e-wolontariatu TuDu.org.pl ma już zarejestrowanych ponad 1000 użytkowników.

Warto postawić e-wolontariat, to wsparcie np. dla chorych na raka
Za pośrednictwem pośrednictwem platformy e-wolontariusze z całej Polski mogą wspierać ciekawe projekty społeczne z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Fot. Archiwum

Jak mówi w rozmowie z PAP prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce Paweł Łukasiak, podobnie jak inne wyspecjalizowane formy wolontariatu, tak i e-wolontariat powstał w Polsce z potrzeby, którą wygenerowało życie.

- Odwiedziła nas znajoma, u której właśnie odkryto raka piersi. Chcąc jej jak najszybciej pomóc, zaczęliśmy szukać tej pomocy w internecie. Okazało się, że bez względu na czas i miejsce, w którym się znajdziemy, panie ze stowarzyszenia ''Amazonki'' czuwają i oferują swój czas, wiedzę i wsparcie - opowiada Łukasiak.

- To, co robią panie z ''Amazonek'', jest tak naprawdę definicją e-wolontariatu. Jest to nieodpłatna pomoc, świadczona przez społeczność na rzecz osoby, która tej pomocy potrzebuje, ale z wykorzystaniem korzyści, jakie daje internet, czyli z pokonaniem czasu i przestrzeni - wyjaśnia Łukasiak.

- Ta historia sprawiła, że zaczęliśmy bardziej intensywnie przyglądać się społecznościom internetowym - mówi w rozmowie z PAP Marzena Kacprowicz z Fundacji "Dobra Sieć". - Okazało się, że grup wsparcia i samopomocy jest w sieci znacznie więcej. Analizując ich sposób działania, doszliśmy do wniosku, że to, co robią można nazwać e-wolontariatem.

Jak wyjaśnia Kacprowicz, termin "e-wolontariat" nie był jeszcze wtedy w Polsce rozpoznawany, dlatego żeby dotrzeć do innych projektów skupiających e-wolontariuszy, podjęto decyzję o uruchomieniu konkursu "Odkryj e-wolontariat".

- Celem tego konkursu było nagradzanie najciekawszych projektów opartych na wolontariacie online - mówi Kacprowicz.

- Szybko okazało się, że takich projektów jest mnóstwo, i że to nie tylko grupy pomocowe i samopomocowe, ale także projekty edukacyjne: kursy e-learningowe, e-korepetycje, encyklopedie - np. Wikipedia, kampanie społeczne - np. Dawca.pl, czy wirtualne mapy, np. ''Mapa Zaginionych'' fundacji ''Itaka'' - wymienia.

Od 2009 r. odbyło się osiem edycji konkursu. Podczas szóstej konkurs zmienił charakter - nie nagradza już istniejących projektów, ale przyznaje granty na rozwój nowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://konkurs.e-wolontariat.pl/.

- W 2009 r. uruchomiliśmy również serwis e-wolontariat.pl, na którym pokazujemy dobre praktyki - przykłady projektów e-wolontariackich. Publikujemy też materiały edukacyjne dla organizacji pozarządowych i wolontariuszy zainteresowanych e-wolontariatem - mówi Kacprowicz.

- W 2014 r. wydaliśmy pierwszy w Europie ''Podręcznik e-wolontariatu'', który krok po kroku pokazuje, jak uruchomić e-wolontariat, a w 2015 powstała TuDu.org.pl - pierwsza w Polsce platforma do e-wolontariatu, za której pośrednictwem e-wolontariusze z całej Polski mogą wspierać ciekawe projekty społeczne z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie - mówi Kacprowicz.

W serwisie zarejestrowanych jest już ponad 1000 użytkowników, którzy pomagają organizacjom w zadaniach, takich jak burze mózgów, projektowanie grafiki, tłumaczenia czy pisanie artykułów.

- Każdy może zostać e-wolontariuszem, bo każdy z nas ma umiejętności, wiedzę i doświadczenie, które mogą się okazać cenne dla kogoś innego - zachęca Kacprowicz. 

- To dzięki wirtualnym wolontariuszom psy i koty ze schronisk znajdują domy, możemy korzystać z zasobów wiedzy zgromadzonych w Wikipedii lub uzyskać fachową pomoc, np. od ''Amazonek'' - wymienia Kacprowicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum