Warszawa: zamiast ochraniaczy - foliowanie obuwia

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 09 września 2009 12:44

Jest przezroczysta, nie niszczy butów, a od października będzie bakteriobójcza. To folia, którą specjalna maszyna zakłada na obuwie. Urządzenie działa w Szpitalu Śródmiejskim na Solcu w Warszawie.

Warszawa: zamiast ochraniaczy - foliowanie obuwia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Maszyna zastępuje automaty z plastikowymi niebieskimi ochraniaczami na buty i jak twierdzi część personelu oraz odwiedzających całkiem nieźle się sprawdza. Są też jednak przeciwnicy takiego rozwiązania - pisze gazeta Polska.

Para nakładek kosztuje złotówkę. Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana i nie trzeba się przy tym schylać. Automat wykłada folię na specjalny, ruchomy podest. Gdy maszyna skończy wykonywać tę czynność, należy położyć nogę na folii i docisnąć stopę do podestu. Za pomocą gorącego powietrza folia owija się wokół buta. Cała operacja trwa nie dłużej niż minutę. Instrukcja jest napisana prostym i zrozumiałym językiem na monitorze i tablicy.

Szpitale zaczęły wycofywać automaty z niebieskimi ochraniaczami na obuwie, bo tak zalecił im Główny Inspektorat Sanitarny. Nakładki były przez użytkowników zabierane do domów i stanowiły zagrożenie epidemiologiczne dla odwiedzających chorego.
 
- Plastikowe nakładki wkłada się szybko i łatwo. Są też tańsze niż tradycyjne na gumki. Stare były zabierane do domu przez pacjentów i używane wielokrotnie, a to powodowało roznoszenie zarazków w szpitalu. Zimą na pewno będą użyteczniejsze niż teraz - mówi personel szpitala dziennikarzom gazety. Jednak odwiedzający mają raczej podzielone zdania.
 
- Nie wydaliśmy ani złotówki na zakup tego urządzenia. Szpital ma jedynie nikły procent z wrzucanych do automatu monet. To nikłe, ale zawsze, odciążenie wciąż dziurawego szpitalnego budżetu. Ofoliowywanie butów nie jest obowiązkowe. Nie niszczy obuwia, bo sam to sprawdzałem. Przetestowałem to też w klapkach założonych na gołe stopy. Folia nie parzy, ale jest gorąca. Nie polecę jednak tego sposobu odwiedzającym -zapewnia Bogdan Tomaszewski, kierownik ds. administracyjnych lecznicy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum