×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawa: w nocy z piątku na sobotę charytatywny bieg na rzecz chorych na cukrzycę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 listopada 2015 10:43

W nocy z piątku na sobotę w Warszawie odbędzie się charytatywny bieg na rzecz osób z cukrzycą. Jego organizatorzy chcą w ten sposób przypomnieć, że cukrzycy typu 2 można zapobiegać przez zdrową dietę i aktywność fizyczną. W sobotę (14 listopada) obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy.

Warszawa: w nocy z piątku na sobotę charytatywny bieg na rzecz chorych na cukrzycę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jest ona zaliczana do chorób cywilizacyjnych, związanych ze stylem życia i dietą. Ok. 90 proc. wszystkich przypadków tej choroby stanowi cukrzyca typu 2, której główne przyczyny to nadwaga i otyłość, brak ruchu i starzenie się społeczeństwa.

Z okazji obchodzonego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy organizowane są liczne wydarzenia propagujące zdrowy styl życia. Jednym z nich jest II Wielki Nocny Bieg Programu "PoZdro!".

Impreza odbędzie się na Placu Defilad, obok Pałacu Kultury i Nauki; biegacze wystartują po północy. Bieg będzie trwał 24 minuty, a liczba przebiegniętych kilometrów przełoży się na kwotę przekazaną ośrodkom, na rzecz których odbywa się tegoroczna impreza - Fundacji Diabeciaki "Pomoc Młodym Diabetykom" w Łodzi oraz poradni diabetologicznej przy Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Na cele charytatywne zostaną również przekazane środki z opłaty wpisowej.

Podczas biegu dostępny będzie bufet z herbatą, foto-namiot oraz namiot do malowania uczestników odblaskowymi farbami; każdy uczestnik otrzyma specjalny pakiet startowy.

Dzięki Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy podczas biegu będzie obecny DIABETOBUS, gdzie w godz. 22-2 będzie można bezpłatnie wykonać badania. 5. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.po-zdro.pl/bieg/.

PoZdro! jest programem profilaktycznym realizowanym przez Fundację Medicover. Jego celem jest poprawa stanu zdrowia uczniów przez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, zwłaszcza typu 2.

Inna atrakcja organizowana z okazji Światowego Dnia to Słodki Tramwaj, który będzie jeździł po Warszawie w sobotę, w godz. 10-15 (inicjatywa Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą).

Tramwaj można będzie spotkać na trasie Ochota - Śródmieście - Praga - Śródmieście - Ochota. Przejazd - bezpłatny. W trakcie przejażdżki będzie można m.in. skontrolować poziom cukru we krwi.

Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) na świecie na cukrzycę cierpi ok. 366 mln ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz IDF liczba chorych będzie dramatycznie rosła - w 2030 r. może ich być 550 mln, a w Polsce ok. 5 mln.

Obecnie w Polsce choruje co najmniej 3 mln osób, ale u jednej trzeciej choroba nie jest zdiagnozowana - wynika z raportu "Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce".

W rankingu IDF Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem częstości występowania cukrzycy - za Rosją, Portugalią i Cyprem.

Zapoczątkowany w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony w tym roku po raz 24. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest "Zdrowy styl życia i cukrzyca: Zdrowe żywienie jest prawem, nie przywilejem. Działajmy już dziś, by zmienić jutro".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze