Warszawa: testują maszynę do foliowania butów

Autor: Przekrój.pl/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2009 16:15

Choć Sanepid od dawna przekonuje, że foliowe ochraniacze na buty nie spełniają w szpitalu funkcji, którą im się przypisuje, niektóre placówki nie chcą likwidować obowiązku ich noszenia.

Warszawa: testują maszynę do foliowania butów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Obowiązek używania w szpitalach ochraniaczy na buty przez odwiedzających nie ma merytorycznych podstaw ani nie przeciwdziała zagrożeniom epidemiologicznym – mówi Przekrojowi Tomasz Miszczak z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Negatywna ekspertyza GIS oparta jest na badaniach doktora Pawła Grzesiowskiego, kierownika Zakładu Profilaktyki i Zakażeń Szpitalnych w Narodowym Instytucie Leków.

Wykazał on, że razem z ochraniaczami odwiedzający wynoszą ze szpitala tysiące niebezpiecznych bakterii: by zaoszczędzić 1,50 złotego, rodzina i przyjaciele pacjentów zwykle zabierają jednorazowe ochraniacze do domu i używają ich wielokrotnie.

Najskuteczniejsze byłyby maty antybakteryjne wyłożone przed wejściem do lecznicy, ale są drogie, a szpitalom nie do końca chodzi o aseptyczność.

– Okrywanie butów pozwala na zachowanie czystości, szczególnie w śnieżne lub słotne dni – wyjaśnia Bogdan Tomaszewski, kierownik działu technicznego szpitala na Solcu w Warszawie, gdzie stanęła – na razie testowana – maszyna, która foliuje wsuniętą do niej stopę w obuwiu. Jeśli się sprawdzi, zastąpi automat z ochraniaczami.

Foliowanie obutej stopy faktycznie jest jednorazowe i najprawdopodobniej zapobiega wielokrotnemu używaniu folii, ale i ta metoda budzi wątpliwości epidemiologów: folię trzeba zdjąć ręcznie.

– Foliowanie ma sens, jeśli możliwe jest także bezdotykowe zdejmowanie. Maszyna powinna więc usuwać też folię albo szpital powinien wydzielić miejsce na jej zdjęcie i odkażenie rąk – wyjaśnia doktor Piotr Leszczyński, szef Zespołu do spraw Zakażeń Szpitalnych Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

– Nie można narażać zdrowia kosztem oszczędności na detergentach. Po prostu  trzeba sprzatać – mówi pułkownik doktor Wojciech Lubiński z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Ten szpital wycofał obowiązek noszenia ochraniaczy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze