Warszawa: studenci pomagają w przychodni dla bezdomnych

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2016 09:01

Przychodnia Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei jest przeznaczona wyłącznie dla bezdomnych. Działa od 20 lat, a finansuje ją Urząd Miasta. Lekarze pracują za darmo. Od marca zapisanych tu pacjentów, których jest 14 tysięcy, leczą również studenci medycyny - informuje TVN24 w programie "Polska i Świat".

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ jest to obopólna korzyść. My mamy dodatkowe ręce do pracy, a studenci zdobywają nowe wiadomości, umiejętności, praktykę - mówi Agnieszka Fill, szefowa placówki.

Pomoc studentów jest możliwa dzięki inicjatywie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny. Teraz każdy student Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego może zostać wolontariuszem. W trzy miesiące zgłosiło się 28 chętnych.

Pod okiem lekarzy, studenci opatrują rany i asystują przy zabiegach. Uczą się też rozpoznawać i leczyć różne choroby. gruźlica.

- Myślę, że to będą lepsi lekarze, bo spotykają się z życiem - z takim smutnym życiem. Niemyty, brudny, zawszony pacjent - tu wszystko można spotkać - podkreśla pracujący w przychodni dr Stanisław Strómiłło.

Chociaż osobom bezdomnym przysługuje ubezpieczenie zdrowotne, do tego potrzebny jest dowód osobisty, którego większość z nich nie ma. A w szpitalu - w przeciwieństwie do warszawskiej przychodni - to duży problem.

Więcej: tvnwarszawa.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum