Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2019 08:11

Samorząd lekarski świętował w sobotę (7 grudnia) jubileusz 30-lecia odrodzenia. W uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia
Podczas uroczystej gali z okazji odrodzenia samorządu lekarskiego; FOT. NIL/Twitter

W tym roku mijają trzy dekady od uchwalenia ustawy o izbach lekarskich i reaktywowania lekarskiego samorządu. Samorząd ma konstytucyjny obowiązek sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu lekarza i lekarza dentysty. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja, witając gości, odnotował, że po raz pierwszy głowa państwa przyjęła zaproszenie środowiska lekarskiego, co - jak podkreślał - jest oznaką rangi ochrony zdrowia, która zasługuje na priorytetowe traktowanie w polityce gospodarczej i społecznej.

- To 30. jubileusz odrodzenia samorządności lekarskiej w odrodzonej po 1989 roku Rzeczypospolitej Polskiej - wskazał prezydent Andrzej Duda. Zaakcentował, że lekarze pełnią niezwykle ważną rolę w państwie działając na rzecz społeczeństwa. Dziękował im za to z uznaniem.

Prezydent zwrócił uwagę, że jubileusz dotyczy odrodzenia samorządu. - Za dwa lata będziecie państwo obchodzili stulecie jego powstania w odrodzonej, wolnej, wreszcie niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej - powiedział, nawiązując do faktu, iż w 1921 r. ustawą sejmową powołano izby lekarskie.

Andrzej Duda dziękował samorządowi lekarskiemu za to, że sprawuje pieczę nad tym, aby zawód lekarza i lekarza dentysty był wykonywany zgodnie z zasadami Kodeksu Etyki Lekarskiej. Apelował, aby środowisko lekarskie nadal włączało się w prace nad zmianami w ochronie zdrowia.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki akcentował znaczenie samorządu jako wspólnoty, która dba o jakość i bezpieczeństwo pacjenta. Podkreślał, że samorząd lekarski ma ogromne zasługi w obronie godności lekarza. Bez lekarzy - jak powiedział - nie uda się przeprowadzić reformy ochrony zdrowia skupionej na pacjencie i jego potrzebach. Zwracał uwagę, że środowisko lekarskie swoją codzienną pracą pokazuje, na czym polega patriotyzm dnia codziennego.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odczytał list gratulacyjny w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego. Przemawiając wskazywał, że jubileusz dotyczy odrodzenia samorządności. - Nie świętujemy trzydziestu lat samorządności lekarskiej tylko 383 lata, bo to w XVII wieku król Władysław IV dał pierwsze prawa - powiedział. Nawiązał tym samym do faktu, iż pierwsza polska organizacja samorządowa lekarzy - Collegium Medicorum Gedanensis - powstała na początku XVII w. w Gdańsku. Ówczesny monarcha Władysław IV w 1636 roku nadał lekarzom szereg uprawnień i przywilejów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum