Warszawa: rzecznik praw dziecka krytykuje system ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2009 15:34

Na środowym posiedzeniu sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Marek Michalak, rzecznik praw dziecka przedstawił raport na temat działalności RPD za 2008 rok, informuje PAP.

Michalak skupił się w sprawozdaniu na uwidocznieniu problemu zbyt małej liczby pediatrów. Podczas spotkania stwierdził, że wiek lekarzy zbliża się w wielu przypadkach do wieku emerytalnego. Skrytykował również konieczność posiadania skierowania do lekarza pediatry od lekarza pierwszego kontaktu.

Według rzecznika za mało jest gabinetów lekarskich w szkołach. Jak wynika z danych RPD tylko 1/3 uczniów może skorzystać z gabinetu lekarskiego w szkołach podstawowych. Gabinetów nie ma też w co drugim gimnazjum i co trzecim liceum. W wiejskich szkołach na jedną pielęgniarkę, zamiast zalecanych 150 uczniów, przypada ich 270, a aż 90 proc. dzieci ma próchnicę.

– Źle się stało, że wyprowadzono gabinety stomatologiczne ze szkół – wspomniał, postulując wprowadzenie „dentobusów”.

Do biura rzecznika wpływały w roku ubiegłym skargi od rodziców małych pacjentów na których szpitale nakładały dodatkowe opłaty. Rzecznik nie jest również zadowolony z niewydolnego jego zdaniem systemu pomocy rodzinie. Zazwyczaj pomoc ogranicza się do wsparcia materialnego, a w kryzysowych sytuacjach rodzinie potrzebna jest również pomoc psychologów i pedagogów...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum