Warszawa: rozpoczęły się uroczystości żałobne

Autor: AK, PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2010 12:24

Wyciem syren rozpoczęły się uroczystości żałobne na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie zgromadziły tysiące osób.

Gdy kilka minut przed południem na placu pojawiła się rodzina pary prezydenckiej, rozległy się oklaski. Oczekujący na rozpoczęcie uroczystości wstali. Najbliżsi Lecha i Marii Kaczyńskich, którym towarzyszyli współpracownicy pary prezydenckiej, przeszli z Pałacu Prezydenckiego na pl. Piłsudskiego na piechotę ul. Ossolińskich.

Odczytane zostały nazwiska ofiar katastrofy lotniczej po Smoleńskiem.

Na pl. Piłsudskiego są przedstawiciele władz państwowych z marszałkiem Sejmu, pełniącym obowiązki prezydenta Bronisławem Komorowskim, marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, szefem Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem, premierem Donaldem Tuskiem. Jest Episkopat, hierarchowie innych wyznań, generalicja, reprezentanci korpusu dyplomatycznego. Bezpośrednio przy ołtarzu zgromadziły się rodziny ofiar katastrofy.

Na placu nie ma trumien, góruje natomiast olbrzymie płótno, na którym widnieją czarno-białe fotografie wszystkich 96 osób, które zginęły. Znajdują się one bezpośrednio przy podium, którego centralnym elementem jest biały krzyż. Zdjęcia pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich otoczone są biało-czerwoną obwódką.

Po odegraniu hymnu państwowego, głos zabiorą marszałek Sejmu, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki głowy państwa, premier, szef gabinetu prezydenta i córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich, który również poniósł śmierć w sobotniej (10 kwietnia) katastrofie.

Na godz. 13.00 zaplanowana jest na pl. Piłsudskiego uroczysta msza żałobna.

W sobotnich (17 kwietnia) uroczystościach żałobnych w Warszawie bierze udział ok. 100 tys. osób - szacuje policja.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum