Warszawa: rośnie internetowa baza obiektów dostosowanych dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2009 15:59

Blisko 800 miejsc stołecznego Śródmieścia można obecnie znaleźć w "Niepełnosprawniku po Warszawie" - internetowej bazie danych o dostosowaniu różnych obiektów dla osób niepełnosprawnych.

Warszawa: rośnie internetowa baza obiektów dostosowanych dla niepełnosprawnych

Do 2012 r. – jeśli znajdą się na to pieniądze – może być tam 6 tys. obiektów z całego miasta.

„Niepełnosprawnik” powstaje od 2007 r. Wszystkie umieszczone w nim obiekty opatrzone zostały piktogramami informującymi np. o ich przystosowaniu dla osób niepełnosprawnych ruchowo, niesłyszących czy niewidomych. Efekt dotychczasowych prac nad tym projektem podsumowano we wtorek (24 listopada) w warszawskim urzędzie dzielnicy Śródmieście.

Jak powiedziała Izabela Angielczyk z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo, w bazie danych znalazły się m.in. urzędy, kina, teatry, sklepy, szkoły i przedszkola, ale także salony fryzjerskie, obiekty sportowe, a nawet jeden sex shop. Każdy z obiektów został zmierzony przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy mogli w ten sposób zaliczyć praktyki.

Patronat nad projektem objęła wiceburmistrz Śródmieścia Katarzyna Osowiecka, która podkreśliła podczas konferencji prasowej, że dzięki pracom nad „Niepełnosprawnikiem” w dzielnicy zmieniła się przede wszystkim świadomość mieszkańców.

– Do właścicieli niektórych sklepów dotarło, że część potencjalnych klientów nie jest w stanie robić u nich zakupów – powiedziała.

Podkreśliła, że na zlecenie dzielnicy wykonano także przegląd tej części miasta pod kątem barier architektonicznych i dostosowania jej do możliwości osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych. Wskazano ponad 500 miejsc wymagających poprawek. Zarządzające nimi jednostki, m.in. Zarząd Terenów Publicznych, zobowiązane zostały do usunięcia barier znajdujących się na zarządzanych przez nie terenach.

Jak dodała Osowiecka, do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowano także budynek urzędu dzielnicy. – Poprawiony został podjazd dla wózków, na który przedtem skarżyli się niepełnosprawni, zmieniono zbyt ciężkie drzwi wejściowe, w budynku znalazły się też winda i toaleta dla niepełnosprawnych. Niektórzy urzędnicy posługują się językiem migowym, a do gmachu można wejść z psem-przewodnikiem – wyliczała.

Twórcy "Niepełnosprawnika" mają ambitne plany. Chcieliby m.in., aby do 2012 r. znalazło się w nim 6 tys. obiektów z całego miasta. Zdaniem Bartosza Mioduszewskiego z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo, „Niepełnosprawnik” powinien też zostać zintegrowany z rozkładami jazdy komunikacji miejskiej i mapą GPS. Warto udostępnić go także w innych językach niż polski, zwłaszcza, że w 2010 r. w Warszawie odbędą się Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum