Warszawa: ratusz apeluje o unikanie przebywania na dworze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2017 13:25

Warszawski ratusz ze względu na wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu zalecił w poniedziałek (18 grudnia) unikanie długotrwałego przebywania i aktywności fizycznej na dworze. Miasto zaapelowało też o korzystanie z komunikacji miejskiej.

Stężenie pyłu w stolicy osiągnęło wskaźnik "zły" i "bardzo zły". Fot. PTWP

Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć w poniedziałek, 18 grudnia warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3)" - poinformowało w poniedziałek (18 grudnia) w komunikacie miasto.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie stężenie pyłu PM 2,5 zostało przekroczone i osiągnęło wskaźnik "zły" i "bardzo zły", notując na stacji przy ulicy Marszałkowskiej nawet 125,94 ug/m3.

Jak poinformował rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, w związku z przekroczeniem norm wysłano powiadomienia do wszystkich szkół, przedszkoli, żłobków tak, aby nauczyciele, planując aktywności dzieci, uwzględniali stan powietrza i rezygnowali z aktywności na dworze.

Ratusz zaleca unikanie długotrwałego przebywania i podejmowania aktywności fizycznej na dworze oraz unikanie wietrzenia pomieszczeń. Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.

Miasto apeluje też o korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast indywidualnej, korzystanie z systemu wspólnych dojazdów osobowych przez większą liczbę osób na trasach często uczęszczanych (np. do szkoły, pracy) i zaprzestanie palenia w kominkach.

- Gdyby te bardzo złe wyniki jakości powietrza, czy przekroczenia normy, utrzymywały się, to w ramach naszej procedury związanej z zanieczyszczeniem powietrza mamy możliwość podejmowania dalszych kroków wychodzących poza informowanie mieszkańców - powiedział Milczarczyk.

Wskazał, że wśród tych działań jest umożliwienie mieszkańcom stolicy darmowych przejazdów komunikacją miejską.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum