Warszawa: pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu już otwarty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 września 2011 16:06

W czwartek (1 września) na stołecznym Placu Defilad otwarty został pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu (ERW). Przez dwa najbliższe tygodnie będą w nim organizowane debaty i warsztaty. Można będzie także porozmawiać z wolontariuszami i przedstawicielami zatrudniających ich instytucji.

Warszawa: pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu już otwarty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Uruchomienie pawilonu związane jest z obchodzonym w 2011 r. we wszystkich krajach członkowskich UE Rokiem Wolontariatu, ustanowionym przez Komisję Europejską.

Podczas uroczystości otwarcia pawilonu kierująca przedstawicielstwem KE w Polsce Ewa Synowiec zwróciła uwagę, że we wszystkich krajach wspólnoty działa około 90 mln wolontariuszy, co stanowi 23 proc. dorosłej populacji UE. W Polsce jest to około 4 mln osób. Podkreśliła, że działalność wolontariacka nie tylko kształtuje osobowość angażujących się w nią ludzi, ale wpływa także na rozwój gospodarczy poszczególnych państw. Według podanych przez nią informacji, wolontariusze wypracowują od 0,5 do 5 proc. PKB poszczególnych krajów UE.

Synowiec zasygnalizowała również problemy związane z rozwojem działalności wolontariackiej w ramach całej UE, m.in. brak wspólnotowych uregulowań tej kwestii. Dodała, że w poszczególnych krajach UE nadal brakuje ustawodawstwa dotyczącego wolontariatu.

Pawilon można odwiedzać do 14 września. Jest on otwarty codziennie w godzinach 10-20. Osoby, które są zainteresowane pracą w charakterze wolontariusza, będą miały okazję porozmawiać tu z przedstawicielami organizacji poszukujących ochotników, natomiast organizacje, które rozważają poszerzenie swej działalności o wolontariat - porozmawiać z ekspertami, poznać dobre praktyki, dowiedzieć się w jaki sposób rekrutować i motywować osoby, które podejmą pracę społeczną.

Pierwszy dzień poświęcony jest integracji osób niepełnosprawnych. Do udziału w nim zaproszone zostały różne organizacje pozarządowe, m.in. Fundacja Synapsis, Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko" i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Najbliższa niedziela będzie poświęcona wolontariatowi w ratownictwie. Do 14 września będzie można zapoznać się także m.in. z wolontariatem seniorów, medycznym, pracowniczym, sportowym oraz z e-wolontariatem.

Według danych przedstawionych w czwartek przez Instytut Spraw Publicznych, w 2011 r. w wolontariat zaangażowany był co czwarty Polak, jednak aż 80 proc. z nich pomaga jedynie rodzinie i przyjaciołom. W innych krajach UE wyniki są lepsze - w Niemczech i w Skandynawii w działalność wolontariacką angażuje się niemal połowa obywateli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze