Z uwagi na wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza pochodzących z ruchu samochodów warszawskie organizacje antysmogowe wystosowały apel o wytyczenie buspasa na ulicy Puławskiej i stworzenie planu rozwoju całej sieci uprzywilejowanych pasów. Petycję podpisaną przez tysiąc osób aktywiści wręczyli 31 maja urzędnikom magistratu.
Warszawa: organizacje antysmogowe apelują o stworzenie planu rozwoju buspasów. Fot. Warszawski Alarm Smogowy.
Komunikacja samochodowa na terenie Warszawy odpowiada za większość emisji pyłu zwieszonego i dwutlenku azotu. Z tej przyczyny, smog w Warszawie to problem całoroczny, który nie kończy się wraz z końcem okresu grzewczego - zauważają aktywiści.
W związku z tym przedstawiciele Warszawskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu przygotowali petycję do władz m.st. Warszawy o jak najszybsze wyznaczenie buspasa na ulicy Puławskiej, która - jak podkreślają - jest regularnie zakorkowana.
- Jeśli chodzi o źródła zanieczyszczeń powietrza wytworzone na terenie Warszawy, przez większość roku zmagamy się przede wszystkim z problemem samochodów. Codziennie przez granice Warszawy przejeżdża milion samochodów. To liczba dotąd niespotykana. Nie możemy dalej dusić się spalinami, chcemy żyć w mieście z czystym powietrzem - mówi Piotr Siergiej z inicjatywy Warszawa Bez Smogu.
W szerszej perspektywie aktywiści apelują również o utworzenie sieci buspasów w całej Warszawie.
- Uważamy, że miasto powinno dokonać rewizji dotychczasowej polityki odnośnie komunikacji kołowej i realnie uprzywilejować transport publiczny, tak, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej - podsumowuje Konrad Marczyński ze stowarzyszenia Warszawski Alarm Smogowy.