Warszawa: odbiorą szpitalowi patronat Świętej Rodziny?

Autor: WP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2016 12:28

Na początku marca w warszawskim Szpitalu im. Świętej Rodziny w 24. tygodniu ciąży wywołano przedwczesny poród dziecka, które oprócz zespołu Downa miało mieć nieprawidłowo działające nerki i wadę serca. Dziecko żyło przez 22 minuty. Sprawę badaj prokuratura i Ministerstwo Zdrowia.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Specjalny komunikat wydał Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. W oświadczeniu, podpisanym przez abp. Henryka Hosera, podano że "wszystkich, na których ciąży obowiązek opieki nad dzieckiem, dotyczy odpowiedzialność karna za spowodowanie śmierci dziecka przez zaniechanie udzielenia mu pomocy".

Głos w sprawie zabrał też kardynał Kazimierz Nycz. W wydanym oświadczeniu zgodził się z opinią zespołu ds. bioetycznych KEP.

Metropolita warszawski poddał też w wątpliwość, czy wspomniany szpital powinien nadal nosić patronat Świętej Rodziny z Nazaretu.

W piśmie kardynała czytamy "Ponieważ szpital ten znajduje się na terenie Archidiecezji Warszawskiej, (...) pragnę dodać co następuje: Szpital św. Rodziny w Warszawie, w którym rocznie przychodzi na świat ponad pięć tysięcy dzieci i są leczone tysiące pacjentek, jest powszechnie znany jako przyjazny dzieciom i rodzicom (...). W roku 1998 przyjął patronat św. Rodziny z Nazaretu. (...) Dlatego z wielkim ubolewaniem przyjąłem informacje, które w sposób istotny podważają sens i prawo utrzymywania takiego patronatu" - napisał kard. Nycz.

Więcej: wiadomosci.wp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum