Warszawa: nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu - inauguracja kampanii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2019 15:30

Nie zostawiaj bliskich starszych osób na święta w szpitalu - to idea przyświecająca kampanii społecznej "Buduj więzi - święta spędź z bliskimi", którą propaguje miasto oraz Okręgowa Rada Lekarska.

Warszawa: nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu - inauguracja kampanii
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Nasza wspólna kampania mówi głośno o przykrej rzeczywistości wielu seniorów. Chcemy to zmienić, przypominając, że najlepszym prezentem, jaki możemy dać innym to życzliwość i serdeczność - powiedział wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej na spotkaniu inaugurującym akcję w stołecznym Dziennym Domu Opieki Medycznej w Wawrze.

Kampania ratusza oraz Okręgowej Rady Lekarskiej ma na celu przypomnienie, że święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym każdy z nas nie powinien być sam. - Zostawianie bliskich na święta w szpitalu bywa spowodowane egoizmem, bezsilnością, rzadziej trudną sytuacją - zwracają uwagę organizatorzy i przypominają, że niezależnie od przyczyn, warto zastanowić się nad skutkami i wyobrazić sobie emocje z jakimi zmaga się osoba spędzająca samotnie ten czas w szpitalu, bez obecności bliskich.

- Szpital nie jest rozwiązaniem i powinny w nim przebywać wyłącznie osoby, wymagające hospitalizacji z powodów medycznych - zwracają uwagę organizatorzy.

Kampania jest adresowana nie tylko do bliskich pacjentów, ale także do osób, które znają rodziny, w których opieka nad seniorem bywa trudna z uwagi na jego niepełnosprawność, wyczerpanie opiekuna czy inne ważne obowiązki.

Pomóc rodzinom w sytuacji, gdy samodzielna całodobowa opieka nad seniorem nie jest możliwa mogą m.in. stołeczne Dzienne Domy Opieki Medycznej (DDomy), działające na Białołęce i w Wawrze. Mogą być do nich przyjęte osoby bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, rehabilitacji. Pobyt w nich jest bezpłatny. Święta seniorzy powinni jednak spędzić ze swoją rodziną.

Kampania informacyjna "Buduj więzi - święta spędź z bliskimi" w komunikacji miejskiej będzie obecna od 16 do 22 grudnia. Od 10 grudnia plakaty wiszą już w szpitalach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum