PAP/Rynek Zdrowia | 10-02-2015 21:42

Warszawa: nagrody św. Kamila w przeddzień Światowego Dnia Chorego

Prof. Janusz Skalski, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, dziennikarz PAP Zbigniew Wojtasiński - to tegoroczni laureaci głównych Nagród św. Kamila. We wtorkowej gali wręczenia nagród w Warszawie wzięła udział premier Ewa Kopacz.

Fot. Archiwum

- W katalogu świadczeń medycznych nie ma czegoś takiego jak empatia, współczucie, bliskość i chęć niesienia pomocy. Tego rodzaju cechy tkwią w szczególnych ludziach - potrzeba pomocy tym, którzy cierpią - mówiła szefowa rządu, gratulując wyróżnionym.

Przypomniała św. Jana Pawła II, który jako papież ustanowił Światowy Dzień Chorego.

- Dziś w oddziałach szpitalnych i hospicjach są ludzie, którym tak bardzo doskwiera samotność - zwana najtrudniejszym okresem w życiu. Ci, którzy cierpią, wiedzą, jak bardzo brakuje empatii i bezinteresownej pomocy. Dlatego ci, którzy są wtedy blisko, trzymają za ręce, są tak cenni. To jest lekarstwo, którego nie wymyśliła żadna firma farmaceutyczna - mówiła premier.

Kopacz przypomniała, że państwo ma obowiązek organizacji systemu ochrony zdrowia. Powiedziała też, że niedawno usłyszała od pacjentów onkologicznych, że na zmiany wynikające z pakietu onkologicznego czekali od dawna. Prosiła o ostrożność i cierpliwość w stawianiu diagnozy, czy ten pakiet jest dobry. - Za 9 tygodni będziemy go oceniać i sprawdzać, co da się poprawić, zamiast siedzieć bezczynnie i nic nie robić, bo tak jest łatwiej - dodała.

Nagroda św. Kamila - patrona chorych i pracowników służby zdrowia, została ustanowiona w 2007 r. z inicjatywy Ojców Kamilianów i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Nagrody są wręczane corocznie z okazji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

Wtorkowa uroczystość odbyła się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Porczyńskich. Oprócz Ewy Kopacz byli też ministrowie zdrowia - Bartosz Arłukowicz oraz pracy i spraw socjalnych - Władysław Kosiniak-Kamysz (obaj z zawodu są lekarzami).

W tym roku w kategorii "Pracownicy służby zdrowia" nagrodę główną otrzymał prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski - kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, w którym w grudniu ub.r. udało się uratować ze śmiertelnego wychłodzenia 2,5-letniego Adasia. - Zaczynaliśmy niemal od zera, uczyliśmy się od Amerykanów, którzy byli dla nas jak z innej galaktyki. Dziś jesteśmy na ich poziomie. Nie ma w Polsce przypadku, którego nie moglibyśmy zoperować. To wielki sukces całego środowiska polskich kardiochirurgów - mówił dziennikarzom profesor.

Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do dr. n. med. Piotra Dąbrowieckiego - specjalisty chorób wewnętrznych, alergologa, przewodniczącego Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz do Małgorzaty Murawskiej - pielęgniarki i opiekuna grup Wsparcia w żałobie dla Dzieci i Młodzieży w Warszawskim Hospicjum dla Dzieci.

W kategorii "Instytucje, stowarzyszenia i organizacje" nagrodę główną przyznano Polskiemu Towarzystwu Stomijnemu POL-ILKO. Wyróżnienia trafiły do Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO oraz do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie.

W trzeciej z kategorii "Dziennikarze i twórcy życia publicznego" - triumfował dziennikarz PAP - Zbigniew Wojtasiński.

Kapituła konkursu, pod przewodnictwem. o. Arkadiusza Nowaka, przyznała też trzy nagrody specjalne za "wybitne osiągnięcia w służbie zdrowia". Otrzymali je: prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię - Bogdan Gajewski; Filomena Bielecka - Naczelna Pielęgniarka w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz ks. Jan Kaczkowski z Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio.