Warszawa: ksiądz opuszcza komisję stypendialną - protestuje przeciw refundacji in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2017 15:49

Dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. dr Wojciech Sadłoń zrezygnował z udziału w komisji stypendiów miasta stołecznego Warszawy im. Jana Pawła II. Powodem jest decyzja rady miasta o refundacji zapłodnienia in vitro - wyjaśnił w rozmowie z PAP.

Warszawa: ksiądz opuszcza komisję stypendialną - protestuje przeciw refundacji in vitro
Rzecznik praswoy Ratusza: stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II i refundacja programu iv vitro - nie mają ze sobą związku. Fot. archiwum

Ks. Sadłoń dodał, że list w sprawie rezygnacji wysłał do przewodniczącej Komisji Stypendialnej Stypendiów Rady m.st. Warszawy Ewy Masny-Askanas.

Przypomniał, że finansowanie zabiegów in vitro jest sprzeczne z nauczaniem Jana Pawła II, patrona programu stypendialnego, ponieważ "metoda zapłodnienia pozaustrojowego godzi w godność osoby ludzkiej".

"Stypendia, które w ramach komisji przyznawaliśmy, zobowiązywały korzystających z nich młodych ludzi do godnego reprezentowania Jana Pawła II. Wydało mi się dziwne, że z jednej strony młodzi są zachęcani do naśladowania papieża i poznawania jego nauki, a później ci sami ludzie, którzy stawiają młodzieży papieża jako wzór, sami podejmują decyzje sprzeczne z jego nauczaniem" - tłumaczył swoją decyzję ks. Sadłoń.

Zaznaczył, że decyzję rady miasta przyjął "ze smutkiem".

Rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk potwierdził, że pismo wpłynęło do Urzędu Miasta.

- Przyjęliśmy rezygnację ks. Sadłonia do wiadomości - powiedział w rozmowie z PAP. Dodał, że jego zdaniem "te dwie sprawy - stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II i refundacja programu iv vitro - nie mają ze sobą związku".

- Stypendium wspiera finansowo najzdolniejszych młodych warszawiaków, natomiast program in vitro to pomoc miasta dla rodzin, które w inny sposób nie mogą mieć dzieci. Jest to dla nich ostatnia szansa na poczęcie dziecka. Nie widzę sprzeczności w tym, że miasto przeznacza pieniądze na te dwie inicjatywy - podkreślił Milczarczyk.

Program refundacji in vitro na lata 2017-2019 Rada Warszawy przyjęła 8 czerwca br. Program jest przeznaczony dla warszawianek w wieku 25-40 lat; dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. złotych.

Rocznie program ma kosztować ok. 10 mln zł, miasto szacuje, że będzie mogło skorzystać z niego ok. 2,5 tys. par, zarówno małżeńskich, jak i tych nieformalnych.

W ramach prowadzonego od 13 lat samorządowego programu stypendialnego w Polsce Warszawa wsparła już ponad 3 tys. uczniów i studentów.

O stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II mogą ubiegać się uczniowie szkół podstawowych (po ukończeniu III klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studenci, których dochód netto na jednego członka rodziny nie przekracza 1100 zł miesięcznie. Zwycięzcy wyłaniani są na podstawie osiągnięć naukowych, artystycznych, sportowych lub zaangażowania społecznego.

W ramach stypendium uzdolniona młodzież może uzyskać wsparcie w wysokości od 200 do 1500 zł miesięcznie. Kolejna edycja stypendium ruszyła 15 czerwca.

Iwona Żurek (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum