Warszawa: kolejni ranni Ukraińcy przyjadą do szpitala MSW

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2014 12:52

- Do szpitala MSW w Warszawie ma przyjechać kolejnych czterech rannych Ukraińców. Wymagają oni głównie pomocy okulistycznej i laryngologicznej. Obecnie w szpitalu MSW jest sześciu obywateli Ukrainy - poinformował w piątek (21 lutego) PAP rzecznik resortu spraw wewnętrznych Paweł Majcher.

Poszkodowani w zamieszkach obywatele Ukrainy są też w innych szpitalach na terenie Polski. W szpitalu wojewódzkim im. Ojca Pio w Przemyślu jest czterech rannych - jeden - 17-letni chłopiec - przywieziony został w piątek rano z ranami postrzałowymi głowy i szyi. Pozostali mieli rany szarpane, jeden jest po amputacji ręki.

W szpitalu MSW w Warszawie - jak poinformował PAP rzecznik resortu Paweł Majcher - jest obecnie sześciu obywateli Ukrainy. Kolejnych czterech poszkodowanych ma przyjechać w piątek po godz. 15. Wymagają oni głównie pomocy okulistycznej i laryngologicznej.

Majcher poinformował również, że w sumie w całym kraju szpitale MSW dysponują 350 miejscami, które w razie konieczności mogą być wykorzystane dla osób rannych w zamieszkach na Ukrainie.

Jeszcze w czwartek (20 lutego) natychmiastową gotowość do bezwarunkowego hospitalizowania 85 rannych zadeklarowały trzy szpitale kliniczne w Lublinie. Rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego powołał w tych lecznicach lekarzy koordynatorów, którzy będą odpowiedzialni za zorganizowanie opieki medycznej ukraińskim pacjentom, jeśli oni przyjadą. Zaoferowana pomoc dotyczy diagnostyki i leczenia okulistycznego oraz w zakresie chirurgii, a także pediatrii - poinformował rzecznik uczelni Włodzimierz Matysiak.

W Lubelskiem w szpitalach przebywa dwóch rannych Ukraińców. Jeden został przywieziony do szpitala w Łęcznej w środę (19 lutego). Drugi przekroczył granicę na przejściu w Hrebennem w czwartek wieczorem. Służby prasowe wojewody nie ujawniają, do którego szpitala trafił.

Z kolei grupa kilkunastu lekarzy pochodzenia ukraińskiego ze szpitala w Przemyślu wyraziła natychmiastową gotowość wyjazdu na Ukrainę.

Bezpłatną pomoc dla Ukraińców rannych w starciach zaoferowali też członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Jak poinformowało OSSP, obecnie trwa ustalanie zakresu potrzebnej pomocy, możliwości szpitali członkowskich OSSP oraz kwestii transportu rannych do Polski. Obecnie na przyjęcie pacjentów z Ukrainy przygotowane są trzy szpitale: z Warszawy, Katowic i Poznania.

Rzeczniczka Urzędu do spraw Cudzoziemców Ewa Piechota poinformowała natomiast PAP, że w porównaniu z czwartkiem liczba Ukraińców ubiegających się o status uchodźcy w Polsce wzrosła o trzy osoby - w sumie od początku roku takie wnioski złożyło 29 obywateli Ukrainy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum