Warszawa: kapucyni wyszkolą bezdomnych z pierwszej pomocy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2010 14:44

Szkolenia bezdomnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy w wypadkach kryzysowych, takich jak: oparzenia, odmrożenia, atak padaczki, szczególnie alkoholowej, będą odbywały się w najbliższych dniach w jadłodajni warszawskich kapucynów przy ul. Miodowej.

Warszawa: kapucyni wyszkolą bezdomnych z pierwszej pomocy

Jak poinformował PAP brat Piotr Wardawy z Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego, szkolenia poprowadzą wykwalifikowani ratownicy medyczni należący do Zakonu Braci Maltańskich.

Dodał, że akcję wspierają: aktor Radosław Pazura, który sam kilka lat temu uległ groźnemu wypadkowi i od tego czasu angażuje się w tego rodzaju przedsięwzięcia oraz warszawska sieć Apteki Hibiskus, która przekazała 100 mini apteczek z artykułami pierwszej pomocy dla osób bezdomnych biorących udział w szkoleniach.

Szkolenie – jak podkreśla brat Wardawy – jest organizowane ze względu na rozpoczynający się okres zimowy. Osoby bezdomne są w tym czasie w szczególny sposób narażone na urazy oraz sytuacje zagrażające ich zdrowiu i życiu. Dlatego, aby przeciwdziałać temu zjawisku, fundacja wraz z zaproszonymi gośćmi zdecydowała się na przedsięwzięcie, w którym udział weźmie około 100 osób. Uczestnikami będą także bezdomni, którzy w lipcu wyjechali do wsi Wilków, by tam pomagać mieszkańcom w usuwaniu skutków powodzi.

Brat Wardawy poinformował, że szkolenia są skierowane do osób bezdomnych, korzystających z pomocy jadłodajni, i odbywać się będą po wydaniu posiłków. Zaznaczył też, że prowadzona jest akcja SMS-owa na rzecz powstania nowego ośrodka socjoterapeutycznego dla bezdomnych wraz z nowoczesną jadłodajnią. SMS-y o treści „Pomagam” można wysyłać na numer 72052 o treści (koszt 2,44 zł z VAT). Akcja potrwa do niedzieli 28 listopada.

Brat Wardawy dodał, że funkcjonująca od 20 lat jadłodajnia przy ul Miodowej pracuje w skrajnie ciężkich warunkach, w małych salach w podziemiach kościoła, a zapotrzebowanie na pomoc jest bardzo duże. Jadłodajnia wydaje prawie 300 posiłków dziennie dla osób bezdomnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum