Warszawa: emigracyjny prezydent spocznie w Świątyni Bożej Opatrzności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2010 11:38

Ciało Ryszarda Kaczorowskiego spocznie w warszawskiej Świątyni

O. Rakoczy powiedział PAP, że po rozmowie z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim ma potwierdzenie, iż trumna Ryszarda Kaczorowskiego po sprowadzeniu do kraju zostanie wystawiona w Belwederze. Następnie zostanie złożone w Świątyni Opatrzności. Tam też w przyszłości ma zostać pochowana małżonka ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.

– Obaj panowie się znali, prezydent często się spotykał z marszałkiem. Odpowiedź marszałka była szybka" - powiedział o. Rakoczy. Dodał, że zaniepokoiły go rozważania o możliwym pochówku Kaczorowskiego w Anglii. – Londyn się skończył, Polska jest wolna.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w liście do marszałka Komorowskiego sugerowało możliwe lokalizacje dla grobu Ryszarda Kaczorowskiego - poza wilanowską Świątynią Opatrzności Bożej także Katedrę na Wawelu, Panteon Narodowy na Skałce i Archikatedrę św. Jana w Warszawie.

Według informacji PAP od przyjaciela rodziny zmarłego, decyzja w sprawie pochowania Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej zapadła przed dwoma dniami w Londynie (tam prezydent mieszkał), przed wylotem do Warszawy żony Ryszarda Kaczorowskiego. Rozważany był też pochówek w kwaterze wojskowej na Powązkach, ale tam w przyszłości nie mogłaby być pochowana jego małżonka, a wolą obojga jest wspólny grób.

W krypcie dla zasłużonych Polaków wilanowskiej świątyni pochowany został 2,5 roku temu ks. prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i przyjaciel zmarłego prezydenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum