Warszawa: będzie baza danych o miejscach dostosowanych dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2010 19:44

Jeszcze w tym roku zacznie działać udoskonalona internetowa baza danych o obiektach użyteczności publicznej w Warszawie dostosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Warszawa: będzie baza danych o miejscach dostosowanych dla niepełnosprawnych

Serwis zyska nową szatę graficzną, a informacje tam umieszczone w przyszłości będą dostępne w trzech językach. Projekt zmienionej strony przedstawiono w piątek (3 grudnia)na konferencji w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie.

– Wprowadziliśmy zupełnie nowe oprogramowanie, dzięki któremu łatwiejsze będzie wyszukiwanie obiektów, a wygląd strony niepelnosprawik.pl będzie bardziej atrakcyjny dla użytkowników –powiedziała Małgorzata Peretiatkowicz z Fundacji TUS, twórcy „Niepełnosprawnika”.

Jak podkreślił odpowiedzialny za przygotowanie serwisu Dariusz Tomoń, dużym udogodnieniem będzie dostępność serwisu w trzech wersjach językowych – polskim, angielskim, rosyjskim. Dodał, że dzięki większej integracji z mapą google, łatwiej będzie odnaleźć potrzebny adres. Zaznaczył, że bazy będą mogły korzystać osoby (nie tylko niepełnosprawne), które przyjadą na Euro 2012. Na odświeżonej stronie będzie można znaleźć m.in. bieżące wiadomości, prognozę pogody, kursy walut, a także zamówić newsletter.

Członek Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza, współpracującego z „Niepełnosprawnikiem”, Marek Sołtys podkreślił, że projekt powinien być dostosowywany przede wszystkim do potrzeb osób zza granicy.

– Ja jako osoba od 31 lat poruszająca się na wózku wiem, gdzie znaleźć miejsca dostosowane do mojej niesprawności. Osoby, które przyjeżdżają do Warszawy, nie wiedzą, jakie tutaj są realia  – zaznaczył.

„Niepełnosprawnik” funkcjonuje od 2007 r. Początkowo opisywał obiekty użyteczności publicznej, tj. urzędy, kina, teatry, sklepy, szkoły czy salony fryzjerskie, tylko w Śródmieściu. Obecnie zawiera ponad tysiąc adresów z całej Warszawy – głównie Woli, Pragi-Południe i Śródmieścia. Jak podkreśliła Peretiatkowicz, wciąż brakuje pieniędzy na sprawdzanie kolejnych obiektów.

– W tym roku przeprowadzana jest aktualizacja bazy, aby nie stała się narzędziem, które wprowadza ludzi w błąd. Na to też potrzeba funduszy  – powiedziała.

Informator tworzony jest przez dwie organizacje pozarządowe - Fundację TUS i Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo – zajmujące się aktywizacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.

Według ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego w Polsce mieszka około 5,5 mln osób niepełnosprawnych. Z raportu BAEL, sporządzonego przez GUS w 2010 r. wynika, że osób powyżej 16. roku życia, z różnym stopniem niepełnosprawności jest około 3,4 mln, co stanowi 11,8 proc. polskiego społeczeństwa.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum