PAP/Rynek Zdrowia | 01-08-2011 11:51

Warszawa: będą oznaczenia dla niewidomych na stacji metra Centrum

W nocy z wtorku na środę (2/3 sierpnia) i ze środy na czwartek (3/4 sierpnia) stacja metra Centrum będzie zamknięta - na peronach zostaną zainstalowane oznaczenia dla niewidomych.

Oznakowanie ułatwiające korzystanie z metra niepełnosprawnym pasażerom to specjalne wypustki - "guzki" przy krawędziach peronów i pasy w jaskrawym kolorze, które zapewnią lepszą orientację osobom niewidomym i słabowidzącym.

Modernizacja stacji - peronów i schodów - trwa od początku wakacji. Oznaczenia zainstalowano już na stacjach Kabaty, Natolin, Imielin, Stokłosy, Ursynów, Służew, Wilanowska, Świętokrzyska, Dworzec Gdański, Plac Wilsona, Marymont. Część stacji zamykana jest tylko w nocy; część wyłączana z ruchu na cały weekend.

Obowiązek wprowadzenia oznaczeń w metrze wprowadziło rozporządzenie Ministra Infrastruktury z czerwca tego roku. Domagał się ich m.in. Polski Związek Niewidomych, podkreślając, że bez tych oznaczeń korzystanie z metra jest dla osób niewidomych lub słabowidzących niebezpieczne.

W 2008 r. niewidomy student Filip Zagończyk na stacji metra Centrum wpadł pod wjeżdżający na stację pociąg - nie wyczuł laską krawędzi peronu. W wypadku odniósł bardzo ciężkie obrażenia - stracił nogę.

Rozporządzenie zakłada także, że stacje metra powinny być wyposażone w system informacji wizualnej, głosowej i dotykowej, w tym oznaczenia w alfabecie Braille'a; posadzki i schody na stacji metra powinny posiadać nawierzchnie o właściwościach antypoślizgowych.

Ma być przygotowana trasa - od wejścia do wyjścia ze stacji - z której bez przeszkód będą korzystały osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na stacji ma być także dostępna przynajmniej jedna toaleta przystosowana dla takich osób.

Na wdrożenie wszystkich tych rozwiązań metro ma pięć lat.