Warszawa: akcja oddawania krwi przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2017 14:02

Na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na pl. Bankowym w Warszawie można dziś (28 marca) oddać krew. W akcji biorą udział - oprócz urzędników - policjanci i strażacy. Każdy zdrowy dorosły może do nich dołączyć.

Warszawa: akcja oddawania krwi przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim
Mimo rozwoju medycyny nie udało się stworzyć sztucznej krwi, substytutów krwinek czerwonych, więc dostępność krwi jest podyktowana obecnością krwiodawców. FOT. Fotolia

- Nikogo nie trzeba zachęcać do oddawania krwi. Mam nadzieję, że uda się dziś oddać dużo krwi, która trafi do potrzebujących - powiedział przed rozpoczęciem zbiórki wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

- Wspieram i będą wspierał inicjatywy krwiodawstwa. W Komendzie Stołecznej Policji od dwóch lat funkcjonuje klub honorowych krwiodawców, bierzemy udział w działaniach ogólnokrajowych i lokalnych, które sami także inicjujemy. Funkcjonariuszom udało się już zebrać przeszło 80 litrów krwi. Jestem z tego dumny, że policjanci, którzy w ramach codziennych obowiązków narażają własne życie i zdrowie, jeszcze po służbie oddają krew, ratując ludzkie życie - powiedział mł. insp. p.o. Komendant Stołeczny Policji dr Rafał Kubicki.

Jak dodał, działający w KSP klub honorowych krwiodawców liczy 103 członków. - Jestem pewien, że liczba członków będzie stale rosła - dodał.

Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mirosław Jasztal podkreślił, że naturalną częścią pracy strażaków jest niesienie pomocy także w postaci "podarowania części siebie, czyli krwi, która jest naturalnym lekiem, którego nic nie zastąpi".

- Mimo rozwoju medycyny nie udało się stworzyć sztucznej krwi, substytutów krwinek czerwonych, więc dostępność krwi jest podyktowana obecnością krwiodawców, ich stanem zdrowia, chęcią niesienia pomocy. Wśród krwiodawców służby stanowią duży odsetek. Krew jest potrzebna nie tylko ofiarom wypadków, tak naprawdę mało jest dziedzin medycyny, w których transfuzja nie jest rutynowo stosowana - powiedziała wojewódzka konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej lek. Monika Grzegorek z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.

Zbiórka jest prowadzona w ramach akcji "spoKREWnieni służbą" w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby w ten sposób oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Akcję patronatem honorowym objął minister spraw wewnętrznych i administracji. Do tej pory w ramach akcji udało się zebrać 2063 litry krwi.

Jednorazowe oddanie krwi zajmuje ok. pół godziny. Dzień wcześniej należy wypić co najmniej 2 litry płynów, ograniczyć palenie tytoniu, a w dniu oddawania krwi zjeść lekkostrawny posiłek. Krwiodawca - zdrowa, dorosła osoba poniżej 65 lat, ważąca minimum 50 kg - po okazaniu dowodu tożsamości wypełnia kwestionariusz, w którym odpowiada m.in. na pytania dotyczące przebytych chorób i przyjmowanych leków. O tym, czy dana osoba może oddawać krew, decyduje za każdym razem lekarz. W przypadku kobiet chcących oddać krew muszą upłynąć co najmniej trzy dni od zakończenia ostatniego krwawienia miesięcznego i co najmniej pół roku od ewentualnego porodu.

Krwiodawcami nie mogą zostać osoby przyjmujące większość leków, przeziębione, po spożyciu alkoholu, oraz te, które w ciągu ostatniego pół roku przeszły operacje i zabiegi naruszające skórę lub błony śluzowe, jak wyrwanie zęba, akupunktura, tatuaże, przekłuwanie uszu.

Akcja ma potrwać do godz. 15. Mobilny punkt pobrań czeka przed siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie przy pl. Bankowym 3/5.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum