Warszawa: akcja edukacyjna dotycząca niewydolności serca

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2016 18:06

Duszność, osłabienie, obrzęk nóg - to tylko niektóre objawy niewydolności serca. Co roku z tego powodu umiera 60 tys. ludzi w Polsce - przypomina Gazeta Wyborcza.

Wielu z pacjentów z niewydolnością serca mogłoby dłużej żyć, gdyby zmienili styl życia. Jak to zrobić? O tym będą mówić w niedzielę (8 maja) kardiolodzy, dietetycy, rehabilitanci i genetycy z Instytut Kardiologii w Warszawie podczas Dnia Świadomości Niewydolności Serca.

164 osoby dziennie w Polsce umierają z powodu niewydolności serca. Jednak problemy z sercem, które nie jest w stanie prawidłowo pompować krew i dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tlenu w stosunku do potrzeb, ma blisko milion Polaków.

Przyczyną uszkodzenia serca może być zawał, nadciśnienie tętnicze, choroba zastawek, wrodzone wady serca oraz nadużywanie alkoholu. Na początku pacjent źle się czuje przy wysiłku fizycznym, później jest mu duszno także w spoczynku.

8 maja przy Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP (koło Multimedialnego Parku Fontann) w Warszawie o godz. 10 rozpoczną się obchody Dnia Świadomości Niewydolności Serca. Do godz. 18 będzie można m.in.: zmierzyć ilość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, ciśnienie tętnicze, oznaczyć lipidogram i poziom glukozy we krwi.

Więcej: warszawa.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum