KL,UMW/Rynek Zdrowia | 02-10-2020 11:43

Warszawa: Szpital Praski z certyfikatem leczenia bez bólu

Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie otrzymał akredytację placówki, która leczy bez bólu . Tytuł „Szpital bez bólu” został jej przyznany w pełnym zakresie, co oznacza, że wszystkie oddziały zabiegowe i niezabiegowe posiadają wysokie standardy uśmierzania bólu.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Certyfikat został przyznany Szpitalowi Praskiemu po prezentacji dokonanej przed komisją akredytacyjną oraz kontroli wymaganej dokumentacji. Tytuł przyznawany jest na trzy lata - placówka od 2017 roku posiadała certyfikat leczenia bez bólu dla oddziałów zabiegowych i właśnie uzyskała ponowną akredytację, tym razem dla całego szpitala.

-  Dbamy o to, aby każde leczenie było jak najmniej bolesne - mówi Paweł Rabiej, zastępca prezydenta Warszawy, odpowiedzialny za miejską politykę zdrowotną. - Uzyskanie certyfikatu, który jest prestiżowym wyróżnieniem, to ważna informacja dla wszystkich pacjentów. W Szpitalu Praskim na oddziałach pooperacyjnych i zabiegowych obowiązują standardy uśmierzania bólu pooperacyjnego, a na oddziałach niezabiegowych są one stosowane w odniesieniu do leczenia bólu przewlekłego - podkreśla wiceprezydent.

Jednym z warunków otrzymania certyfikatu jest przeszkolenie całego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego, którym w Szpitalu Praskim objęło ponad tysiąc pracowników. 

Program „Szpital bez bólu” został zainicjowany w 2010 roku przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne. Certyfikat jest przyznawany placówkom, które spełniają odpowiednie kryteria leczenia bólu.