Warszawa: Marsz Świętości Życia przeciwko "kompromisowi aborcyjnemu"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2015 18:29

Około 800 osób przeszło w niedzielę (19 kwietnia) ulicami Warszawy - od Placu Zamkowego do Bazyliki św. Krzyża - w X Marszu Świętości Życia. Jego uczestników pozdrowił papież Franciszek.

Hasłem tegorocznego Marszu były słowa Świętego Jana Pawła II: "Solidarni z życiem" z homilii wygłoszonej w 1997 roku w Kaliszu, które to słowa uczestnicy demonstracji skandowali. Na transparentach widniały takie napisy jak "Każde dziecko jest cudem", "Prawo do życia - prawem człowieka".

Uczestników marszu pozdrowił papież Franciszek. "Łączę się z uczestnikami Marszu Świętości Życia, który odbywa się w Warszawie, zachęcając, aby zawsze bronili i wspierali ludzkie życie" - powiedział papież po południowej modlitwie Regina coeli.

Uczestniczący w marszu prof. Bogdan Chazan, były dyrektor Szpitala Św. Rodziny w Warszawie, przypomniał, że w 2013 roku, według oficjalnych danych, w Polsce przeprowadzono około 1800 legalnych aborcji, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w stosunku do 2012 roku.

Jego zdaniem przyczyną tego zjawiska jest przyzwolenie na aborcję płodów z poważnymi wadami genetycznymi, rozpowszechnianie badań prenatalnych, które pozwalają je wykryć oraz coraz powszechniejsze stosowanie technik in vitro. Według prof. Chazana lekarze odmawiający aborcji ze względu na tzw "klauzulę sumienia" są coraz częściej szykanowani. - Każde życie jest cudem - mówił.

"Marsz Świętości Życia jest demonstracją w obronie prawa do życia każdego człowieka, niezależnie od tego, czy jest narodzony czy nie. Konstytucja głosi, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, ale gdy chodzi o nienarodzonych, rządzący wolą kierować się ideologią kompromisu aborcyjnego niż konstytucją" - czytamy na stronie organizatorów marszu marszprolife.net.pl.

Nazwa Marszu nawiązuje do Dnia Świętości Życia, obchodzonego 25 marca - w Święto Zwiastowania Pańskiego. Kościół w Polsce ustanowił taki dzień w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice Evangelium Vitae z 1995 r., ogłoszonej właśnie 25 marca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum