Warszawa: I Krajowe Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej
Blisko 500 ekspertów, przedstawicieli biznesu, administracji oraz służb mundurowych uczestniczyło w zorganizowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa I Krajowym Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej, które w piątek ( 4 października) odbyło się w Warszawie.

Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym infrastruktura krytyczna to obiekty, urządzenia oraz instalacje i usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa np. dotyczące łączności, ochrony zdrowia, transportu, zaopatrzenia w energię i wodę.
- Często nie w pełni zdajemy sobie sprawę, jak bardzo nasze codzienne życie zależne jest od sprawnego działania różnego rodzaju systemów: energetycznych, informatycznych, bankowych czy wielu innych. Przyzwyczailiśmy się do pewnego standardu i nawet nie zastanawiamy się, co by się stało, gdyby któryś z systemów zawiódł - powiedział dyrektor RCB Marek Komorowski podczas spotkania zorganizowanego na Stadionie Narodowym.
- Obiekty, które wchodzą w skład tych systemów - kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i obywateli, to właśnie infrastruktura krytyczna. Jej sprawne funkcjonowanie zależy w znacznym stopniu od współpracy administracji publicznej i przedsiębiorców, którzy w większości tymi systemami zarządzają - dodał szef RCB.
Podkreślił, że fora ochrony infrastruktury krytycznej, nie tylko krajowe, ale również wojewódzkie mają stanowić jedno z narzędzi, które ułatwi współpracę administracji z przedsiębiorcami. - Celami dzisiejszego forum są: identyfikacja kluczowych problemów z zakresu infrastruktury krytycznej, wypracowanie propozycji rozwiązań oraz dzielenie się dobrymi praktykami - powiedział Komorowski.
Zgodnie z definicją infrastruktura krytyczna obejmuje systemy: zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa, łączności, sieci teleinformatycznych, finansowe, zaopatrzenia w żywność, zaopatrzenia w wodę, ochrony zdrowia, transportowe, ratownicze, zapewniające ciągłość działania administracji publicznej, produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)