PAP/Rynek Zdrowia | 15-09-2018 10:53

Warszawa: "Bieg po Nowe Życie" – artyści i sportowcy wesprą ideę transplantacji

Osoby po przeszczepach wraz z artystami, sportowcami i dziennikarzami będą promować w sobotę ideę transplantacji, uczestnicząc w 13. "Biegu po Nowe Życie". Jego trasa wiedzie alejkami parku Świętokrzyskiego w Warszawie.

Uczestnicy podzieleni na zespoły będą rywalizowali w marszu nordic walking na dystansie kilometra Fot. Archiwum

Uczestnicy podzieleni na zespoły będą rywalizowali w marszu nordic walking na dystansie kilometra. Akcja ma zachęcać społeczeństwo do świadomego dawstwa narządów i edukować, że osoby po przeszczepieniu mogą żyć aktywnie.

- Od siedmiu lat organizujemy to wydarzenie. Chcemy pokazać, że po przeszczepie ludzie wracają do normalnego życia. W sztafetach biorą udział sportowcy po przeszczepie i proszę uwierzyć, nie są najwolniejsi - mówi współtwórca i ambasador wydarzenia Przemysław Saleta, który oddał córce nerkę.

Na trasie biegu - jak podają organizatorzy - stawią się sportowcy: siatkarka Aleksandra Jagieło, motocyklista rajdowy Jacek Czachor, bokser Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, snowboardzista Mateusz Ligocki, siatkarz Piotr Gruszka, bokserka i kickbokserka Iwona Guzowska, hokeista Mariusz Czerkawski, a także kickbokser i bokser Przemysław Saleta.

Obecni będą aktorzy m.in. Jolanta Fraszyńska, Agnieszka Mrozińska, Jarosław Jakimowicz, Bartosz Obuchowicz, Andrzej Młynarczyk i Mariusz Jakus. Nie zabraknie ludzi mediów. W biegu udział wezmą m.in. Jarosław Kret, Maciej Kurzajewski, Michał Olszański i Karolina Szostak. Na starcie pojawią się też naukowcy, m.in. transplantolog prof. Andrzej Chmura.

Start i meta biegu, a także specjalne biegowe miasteczko biegowe, będą przy fontannie od strony ul. Świętokrzyskiej. Prezentacja sztafet odbędzie się o godz. 12.00, a pierwsi zawodnicy wyruszą na trasę około godz. 12.30.

- "Bieg po Nowe Życie" to fantastyczna impreza sportowa, która stanowi piękny dowód solidarnego zaangażowania w ideę medycyny transplantacyjnej - ocenia wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Sobotni bieg inauguruje kampanię społeczną "Zgoda na Życie - Solidarnie dla Transplantacji". Ma ona promować dawstwo i zachęcać Polaków do deklarowania woli w tym zakresie.