Warmińsko-Mazurskie: brakuje pieniędzy na usuwanie azbestu

Autor: Radio Olsztyn/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2017 13:12

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie obniżył dofinansowanie udzielane gminom na usuwanie azbestu i ostrzega, że program może zostać wstrzymany.

Warmińsko-Mazurskie: brakuje pieniędzy na usuwanie azbestu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ostatnich latach WFOŚiGW finansował 85 proc. kosztów związanych z usuwaniem rakotwórczego azbestu z warmińsko-mazurskich dachów. W tym roku znacznie przyspieszono prace w tym zakresie, ale za to pojawiły się problemy z pieniędzmi. W poprzednich latach Wojewódzki Fundusz udzielał dotacji z połączenia środków wojewódzkich oraz pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale w tym roku Fundusz z programu się wycofał informuje Radio Olsztyn.

W efekcie dofinansowanie na usuwanie azbestu spadło do maksymalnie 300 zł za tonę, tj. około 70 proc. kosztów. W porównaniu z wcześniejszym dofinansowaniem na poziomie 85 proc. różnica wydaje się niewielka, jednak to właśnie ona spowodowała, że w dwóch gminach mieszkańcy, którzy wcześniej chcieli usuwać azbest, wycofali swoje wnioski.

Zgodnie z prawem azbest należy usunąć do 2032 r. Na Warmii i Mazurach przez ostatnie 7 lat usunięto niespełna 30 tys. ton tego rakotwórczego minerału. Do usunięcia zostało jeszcze około 200 tys. ton.

Więcej: www.ro.com.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze