Warmia i Mazury: dziecięca laurka dla mam ma zachęcić do badania

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 10:15

Dla mieszkanek Warmii i Mazur, które kwalifikują się do bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych, przygotowano zmasowaną kampanię informacyjną. Najpierw dostaną informatory, potem rysunki od swoich dzieci.

Warmia i Mazury: dziecięca laurka dla mam ma zachęcić do badania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na początku roku szkolnego 2009/2010 na Warmii i Mazurach ruszyła akcja Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego, który działa przy Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Objęła klasy 1-3 wszystkich szkół podstawowych. Dzieci otrzymują informator o chorobach kobiecych i badaniach, które mogą im zapobiec. A do tego zaproszenie na badanie z listą gabinetów, w których można je wykonać – pisze Gazeta Wyborcza.

– Do 11 szkół rozwieźliśmy już 20 tys. egzemplarzy obu wydawnictw, które sami kserujemy. Liczymy, że mamy, które się dotąd nie badały, skorzystają z tej możliwości – mówi Beata Ostrzycka, kierowniczka ośrodka.

Pierwsze efekty przynosi już rozpoczęte pod koniec lipca wysyłanie imiennych zaproszeń do kobiet kwalifikujących się na badania cytologiczne, które pozwalają wykryć raka szyjki macicy. WOK wysłał już 40 tys. zaproszeń. W sierpniu skorzystało z nich 6 proc. pań.

Olsztyński oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w październiku z okazji przypadającego 17 października Dnia Walki z Rakiem organizuje akcję informacyjną w szkołach podstawowych. Do placówek w Olsztynie, Ełku i Elblągu i innych miejscowościach, w których odsetek przebadanych pań jest najniższy, fundusz wysłał pisma z prośbą o współpracę. Nauczyciele na zajęciach plastycznych z uczniami będą robić laurki, do których zostanie dołączony wiersz Tadeusza Rossa zachęcający mamy, aby poszły do lekarza. Mamy najpierw dostaną więc informator, a potem laurkę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum