"Walentynka z misją" dla szpitala w Katondwe w Zambii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2018 11:55

"Walentynka z misją" - to akcja Polskiej Misji Medycznej, organizowana z myślą o szpitalu Katondwe w Zambii. Celem przedsięwzięcia jest zebranie funduszy na zakup sprzętu medycznego do afrykańskiej placówki, która przyjmuje pacjentów nie tylko z Zambii, ale też z Mozambiku i Zimbabwe.

Szpital bardzo potrzebuje głowicy kardiologicznej do aparatu USG. Koszt takiej głowicy to ok. 20 tys. zł. Fot. Archiwum

- Głównym celem zbiórki jest zakup aparatu do badań serca. Szpital bardzo potrzebuje głowicy kardiologicznej do aparatu USG, koszt takiej głowicy to ok. 20 tys. zł. Jeśli uzbieramy więcej, to środki zostaną przeznaczone na inne ważne urządzenia, m.in. pompę infuzyjną do podawania leków, koncentratory tlenu, ssak elektryczny - powiedziała koordynatorka pomocy w Zambii Ewa Piekarska, prezes Polskiej Misji Medycznej.

Katondwe to mała wioska położona nad rzeką Luangwa w pobliżu granicy Zambii z Mozambikiem. Pracują w niej od lat siostry służebniczki starowiejskie, a wśród nich siostra Mirosława Góra, lekarz chirurg z Polski. Polskie i zambijskie zakonnice wspólnie prowadzą Katondwe Mission Hospital, jeden z nielicznych ośrodków zdrowia na tym terenie.

Szpital może przyjąć od 70 do 100 pacjentów, a w razie potrzeby i więcej - pozostali jednak leżą na matach rozłożonych na podłogach.

W szpitalu przyjmowani są nie tylko pacjenci z Zambii, ale także z Mozambiku i Zimbabwe. Czasem, by tu trafić, muszą pokonać nawet kilkadziesiąt kilometrów. Szpital składa się z oddziału żeńsko-dziecięcego, męskiego, zakaźnego, położnictwa, ambulatorium, bloku operacyjnego. Jest tutaj także ochronka dla kobiet ciężarnych oczekujących na poród, poradnia stomatologiczna, diagnostyka RTG i USG.

Siostry prowadzą także przedszkole dla dzieci oraz cieszącą się renomą w całej Zambii szkołę średnią dla dziewcząt. Szpital utrzymuje się w znacznej mierze z pomocy darczyńców z zewnątrz.

Polska Misja Medyczna wspiera placówkę od ok. dwóch lat. Stowarzyszenie wysyła tam wolontariuszy, kupuje profesjonalny sprzęt, planuje szkolenia personelu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum