Wakacje w tropikach? Jak przygotować się do nich, by wrócić zdrowym

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2020 08:20

Na razie, ze względu na pandemię koronawirusa, o egzotycznych wakacjach można tylko marzyć. Już teraz jednak warto wiedzieć jak je zaplanować by były bezpieczne. Jak przygotować się do wyjazdu w aspekcie medycznym i czy podróżowanie w czasach pandemii może być bezpieczne? - radzi prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii CMUJ w Krakowie, podróżnik, założyciel Centrali polskich globtroterów Travelbit.

Wakacje w tropikach? Jak przygotować się do nich, by wrócić zdrowym
Przy dalekich podróżach warto je zaplanować, bo w innej sytuacji mogą nas spotkać nieprzyjemne niespodzianki. Fot. Shutterstock

1. Planowanie podróży
Przy dalekich podróżach warto je zaplanować, bo w innej sytuacji mogą nas spotkać nieprzyjemne niespodzianki. Warto sobie odpowiedzieć na 4 pytania: jaki rejon świata chcemy zwiedzić, co nas szczególnie interesuje (miasta i zabytki czy obszary przyrodnicze, eksploracja gór, kontakt z plemionami tubylczymi, czas na plaży lub nad basenem), ile chcemy wydać i na jaki czas planujemy jechać oraz czy to jest podróż indywidualna czy grupowa?

Nawet jeśli jest to wyjazd z biurem podróży, warto przemyśleć, jak się zabezpieczyć. Bez względu na formę, przydatne jest zgromadzenie literatury na temat miejsca, do którego jedziemy. Obecnie wiele przydatnych informacji można znaleźć w Internecie. - Warto skorzystać przed wyjazdem z doświadczeń innych podróżników, bo nawet oczywiste miejsca, do których jedziemy, potrafią kryć niespodzianki - przekonuje nasz ekspert.

2. Bezpieczeństwo pobytu
Czasem w niektórych regionach świata panuje skomplikowana sytuacja polityczna. Informacja o napięciach społecznych czy terroryzmie to jest wiedza konieczna. Jadąc w teren niebezpieczny, ryzykuje się życie.

Należy też zwrócić uwagę na sytuację klimatyczną. Przykładowo okres wakacji w Polsce przypada na porę monsunową w Indiach. Wybierając się tam w tej porze na urlop, trzeba liczyć się z powodziami, co znacznie może utrudniać przemieszczanie się. Podobnie, jadąc w porze wakacji na Karaiby, należy liczyć się z huraganami i pobytem w schronie przeciw huraganowym zamiast na plaży.

3. Konsultacja lekarska
Sprawy zdrowotne to tylko informacja o tym, jak wygląda sytuacja zdrowotna i opieka medyczna w danym kraju. Warto jeszcze przed wyjazdem znać swój stan zdrowia.

Prawie 50 proc. turystów ma jakieś problemy zdrowotne w czasie podróży. W większości przypadków nie są one szczególnie groźne dla zdrowia, ale potrafią być kłopotliwe, powodować dyskomfort i wpływać na zmianę planów, zwłaszcza jeśli wyjazd nie jest zbyt długi.

Podstawą wyjazdu jest konsultacja lekarska. Spełnia trzy podstawowe funkcje: poznajemy swój stan zdrowia, uświadamiamy sobie, na czym polegają zagrożenia dla zdrowia w terenie, gdzie się udajemy oraz jak postępować, by zneutralizować ryzyko zachorowania i co zrobić, gdy już będziemy mieli niewielkie dolegliwości.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum