Wakacje w pandemii. Sondaż: na urlopie lekceważymy zasady DDM

Autor: oprac. IB • Źródło: Rynek Zdrowia01 sierpnia 2021 15:15

Aż 70 proc. Polaków spotkało się w czasie tegorocznych wakacji z lekceważeniem zasad bezpieczeństwa w pandemii - wynika z najnowszego sondażu BioStat®.

Większość urlopujących Polaków widzi na urlopie lekceważenie zasad DDM Fot. Shutterstock
  • 70% Polaków znalazło się w miesiącach wakacyjnych i urlopowych w sytuacji lekceważenia zasad dotyczących DDM
  • Prawie 68% badanych nie ukrywa obaw przed nadejściem kolejnej fali pandemii
  • Blisko 45% ankietowanych uważa, że należy wprowadzić ograniczenia dla niezaszczepionych, podobne do rozwiązań znanych z innych krajów
  • Co trzeci Polak nie zarejestrował się wciąż do szczepienia, a co czwarty w ogóle nie chce się szczepić

70% Polaków znalazło się w miesiącach wakacyjnych i urlopowych w sytuacji lekceważenia zasad dotyczących DDM. Chodzi m.in. o zasady dotyczące dystansu społecznego, noszenia maseczek i respektowania liczby osób w pomieszczeniach.

Obawy przed czwartą falą. Im jesteśmy starsi, tym większe

27,8% respondentów miało do czynienia z dodatkowymi opłatami „z powodu pandemii”, 23,2% napotkało na ograniczenia wstępu do sklepu, na plaże, do hotelu, restauracji itp. 19,5% ankietowanym sprawdzano zaświadczenia o szczepieniu lub przebytym COVID-19. 16,8% uważa, że w czasie wakacji napotykało na sytuacje uprzywilejowania osób zaszczepionych, na przykład w formie braku ograniczeń czy braku wymogu maseczek.

67,6% uczestników lipcowego sondażu Biostat obawia się kolejnej fali zachorowań na COVID-19. Im starsi respondenci, tym większy odsetek lękających się nawrotu pandemii. W grupie powyżej 55 lat niemal trzy czwarte ankietowanych wyraża obawę przed kolejną falą zachorowań, podczas gdy tylko co drugi z najmłodszych Polaków ma takie obawy.

Co czwarty Polak nie zamierza się zaszczepić

Co trzeci Polak nie zarejestrował się wciąż do szczepienia, a co czwarty w ogóle nie chce się szczepić. W grupie osób, które nie chcą się szczepić, najczęściej wskazywanym powodem jest obawa przed skutkami ubocznymi - zaznaczyło tę odpowiedź niemal dwie trzecie przeciwników szczepień (65,5%). 52,4% niechętnych wobec szczepień uważa, że szczepionka nie chroni przed kolejnymi wariantami koronawirusa, 46,3% w tej grupie nie wierzy w skuteczność szczepionki, a 18,7% nie wierzy w pandemię.

Ograniczenia dla niezaszczepionych. Wiele osób jest "za"

W sumie 44,8% ankietowanych uważa, że należy wprowadzić ograniczenia dla niezaszczepionych, podobne do rozwiązań znanych z innych krajów (np. z Francji czy Włoch), które polegałyby między innymi na umożliwieniu wstępu do restauracji, kin, komunikacji publicznej tylko osobom posiadającym certyfikat covidowy. Co czwarty Polak uważa przy tym takie działanie za zdecydowanie pożądane. Zdecydowanie przeciwnych wprowadzaniu ograniczeń dla niezaszczepionych jest 27,8% respondentów oraz 8,5% - raczej przeciwnych, natomiast 18,9% nie ma zdania na ten temat.

Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” został przeprowadzony od 26 do 28 lipca 2021 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum