Wakacje 2021. Bułgaria w pomarańczowej strefie zagrożenia sanitarnego. Rośnie liczba zakażeń

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia08 sierpnia 2021 18:01

W ciągu najbliższego tygodnia Bułgaria przejdzie z zielonej do wyższej, pomarańczowej strefy zagrożenia sanitarnego, ze względu na szybko rosnącą liczbę zachorowań na Covid-19 - poinformował w piątek bułgarski minister zdrowia Stojczo Kacarow.

W ciągu t6ygodnia Bułgaria znajdzie się w pomarańczowej strefie zagrożenia epidemicznego. Fot. Shutterstock
  • Rośnie liczba zakażeń w Bułgarii. W ostatniej dobie było ich 500, najwięcej od 17 maja
  • We wrześniu może zabraknąć pieniędzy na wypłaty pracowników służby zdrowia
  • Rumen Radew, prezydent Bułgarii stwierdził, że kryzys zdrowotny w tym kraju już jest faktem

Coraz więcej zakażeń

W ostatnich dniach liczba zakażeń koronawirusem wzrasta bardzo szybko, a w ciągu ostatniej doby odnotowano 500 infekcji i jest to najwyższy wskaźnik od 17 maja. Liczba zgonów wzrosła trzykrotnie od środy, a Bułgaria znajduje się na trzecim miejscu w UE i ósmym na świecie pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 na 100 tys. osób.

Szef resortu zdrowia, który poinformował o tym podczas narady u prezydenta Rumena Radewa, ocenił, że najważniejszym problemem jest to, czy władze kraju będą w stanie prowadzić walkę z pandemią, jeśli dojdzie do kolejnej zwłoki w uchwalaniu przez parlament nowelizacji budżetu państwa.

Czytaj: Wakacje 2021. Bułgaria - zasady wjazdu i obostrzenia

We wrześniu zabraknie pieniędzy dla pracowników służby zdrowia?

Tymczasowy rząd przedstawił projekt budżetu natychmiast po utworzeniu nowego parlamentu z prośbą o jego szybkie rozpatrzenie. Minister finansów Asen Wasilew podkreślił, że w razie dalszego wstrzymania nowelizacji we wrześniu zabraknie środków na wypłaty dla pracowników służby zdrowia oraz na wsparcie socjalne, w tym dla emerytów i biznesu.

Premier Stefan Janew podkreślił, że fundusze na te cele są już w znacznym stopniu wyczerpane i do końca miesiąca budżet powinien zostać znowelizowany. Ale parlament, zajęty negocjacjami w sprawie utworzenia rządu, nie rozpatrzył dotychczas propozycji budżetowej tymczasowego gabinetu.

Sprawdź: Wakacje 2021. Chorwacja zaostrzyła przepisy. Nowe zasady w sierpniu

Nowe zasady wjazdu do Chorwacji i Niemiec od sierpnia

Kryzys zdrowotny

Prezydent podkreślił, że kryzys zdrowotny już jest faktem. Wyjaśnił, że narada w tej sprawie nie ma na celu podjęcia decyzji o wprowadzeniu kolejnego lockdownu.

Radew dodał, że rząd przyjął plan, który przewiduje konkretne sposoby walki z pandemią, w zależności od liczby chorych i zajętych łóżek w szpitalach. Wszystko jest rozpisane i już nie będzie przypadkowych decyzji, jak za czasów poprzedniego gabinetu - podkreślił. "Zobaczyliśmy do czego prowadzą nieadekwatne rządy, bez klarownych kryteriów i planu" - przypomniał.

- Celem rządowego planu dotyczącego pandemii jest nie zamykanie biznesu i państwa, lecz podjęcie konkretnych działań, aby wszystkie instytucje państwa, przedsiębiorstwa i system oświaty funkcjonowały jak najlepiej - podkreślił Radew.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum