Wakacje 2021. Bułgaria - zasady wjazdu i obostrzenia

Autor: JKB • Źródło: GIS, MSZ, Rynek Zdrowia01 sierpnia 2021 11:16

Bułgaria na wakacje 2021? Warto wiedzieć, jakie obostrzenia i zasady wjazdu tu obowiązują. Na granicach konieczny jest paszport covidowy, a w miejscach publicznych maseczka. Ale to nie koniec.

Wakacje 2021. Bułgaria - zasady wjazdu i obostrzenia. Fot. Shutterstock
 • Bułgaria wprowadziła do 31 lipca tymczasowe zasady wjazdu. Polska należy do grupy państw zielonej strefy niskiego ryzyka
 • W przeciwieństwie do Grecji, w Bułgarii maseczki nie są aż tak restrykcyjnie sprawdzane, choć obowiązują w miejscach publicznych
 • Wjazd do Bułgarii jest możliwy bez okazania paszportu covidowego w przypadku dzieci do 12 roku życia

Wakacje 2021. Bułgaria. Kto może wjechać do kraju?

Bułgaria podobnie, jak inne kraje należące do Unii Europejskiej, przyjęła od 1 lipca 2021 roku oznaczenia kolorystyczne odpowiadające sytuacji epidemicznej w danym państwie (zależne od liczby zakażeń). Chcąc odwiedzić Bułgarię podczas urlopu, należy zajrzeć na oficjalną stronę listy krajów określonych kolorami – aktualizacja następuje raz w tygodniu.

Na szczęście Polska należy do grona państw znajdujących się w zielonej strefie niskiego ryzyka. W związku z tym polscy turyści mogą przekroczyć granicę Bułgarii, ale muszą spełnić poniższe warunki.

Kto może wjechać do Bułgarii?

 • osoby posiadające ważny unijny certyfikat covidowy albo analogiczny dokument zawierający te same dane co paszport UE (od pełnego zaszczepienia musi upłynąć 14 dni);
 • osoby posiadające negatywny wynik testu PCR (nie starszy niż 72 godziny przed wjazdem do kraju) albo negatywny wynik testu antygenowego (nie starszy niż 48 godzin);
 • osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 (Wymagane okazanie dokumentu wystawionego od 15 do 180 dni od daty pozytywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego na COVID-19);
 • osoby przejeżdżające tranzytem przez Bułgarię, jeśli można zagwarantować natychmiastowy wyjazd z kraju (niepotrzebny jest wtedy żaden dokument).

Do Bułgarii bez dodatkowych dokumentów mogą wjeżdżać dzieci do 12 roku życia, pod warunkiem, że są z opiekunami/rodzicami posiadającymi ważny certyfikat unijny albo negatywny wynik testu PCR/antygenowego.

Sprawdź: Niemcy zaostrzają restrykcje. Od 1 sierpnia na granicy konieczny paszport covidowy

Wjazd do Bułgarii od 16 lipca jest możliwy jedynie w określonych przejściach granicznych:

 • Lotnisko w Burgas,
 • Lotnisko Warna,
 • Lotnisko Płowdiw,
 • Lotnisko w Sofii (terminal 1 i 2),
 • Port Burgas,
 • Port Warna.

Zobacz: Paszport covidowy. Jak pobrać Certyfikat COVID-19? Gdzie jest niezbędny?

Wakacje w Bułgarii. Maseczki i kara grzywny?

Będąc na wakacjach w Bułgarii, należy pamiętać o tym, że obowiązują tam pewne obostrzenia i restrykcje dotyczące zakrywania ust i nosa. Od połowy czerwca w Bułgarii maseczki nie obowiązują w otwartej przestrzeni publicznej czy w małych sklepach.

Jednak są one wymagane w zamkniętych przestrzeniach publicznych, np. w aptekach, muzeach, dużych powierzchniowo sklepach i w komunikacji miejskiej. Przede wszystkim obowiązuje zachowanie dystansu społecznego 1,5 metra. Maseczki są obowiązkowe w przypadku zatłoczonych otwartych miejsc publicznych, gdy nie ma możliwości zachowania odległości pomiędzy osobami.

W przypadku niedostosowania się do obowiązujących w danym regionie obostrzeń może nam grozić nawet 300 lewów grzywny (ok. 700 złotych).

Maseczki nie obowiązują:

 • klientów w restauracjach i zakładach gastronomicznych;
 • podczas aktywności fizycznej w pomieszczeniach i na zewnątrz;
 • uczestników konferencji, kongresu etc. Podczas wygłaszania przemówienia, pod warunkiem, że ma zastosowanie fizyczna odległość 1,5 metra;
 • dzieci do lat 6.

Sprawdź: Jedziesz na wakacje za granicę? Sprawdź obostrzenia. Kary za brak maseczki to nawet kilkaset euro

Bułgaria – obostrzenia w hotelach i restauracjach

Co ważne, od 1 czerwca w Bułgarii otwarto ponownie restauracje/kawiarnie/bary, a także kina/teatry, muzea, dyskoteki, ale obowiązuje tam zasada obłożenia tych miejsc do 50 proc. dostępnej przestrzeni. To samo tyczy się publicznych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

Restrykcje można zauważyć w tamtejszych hotelach, gdzie dystans i maseczki są cały czas wymagane. Wprowadzono także warunki bezpieczeństwa w hotelach:

 • baseny są otwarte dla wypoczywających gości, a leżaki są rozstawiane z zachowaniem odległości 5 metrów;
 • obsługa hotelowa jest zobowiązana do stosowania środków ochrony osobistej;
 • goście są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa w recepcji, a także w miejscach ogólnodostępnych;
 • hotele funkcjonują w formie tzw. all inclusive, ale posiłki wydawane są przez obsługę hotelu.

Czytaj: Wakacje 2021. Grecja ma od lipca nowe obostrzenia. Sprawdziliśmy, o czym trzeba pamiętać

Bułgaria. Kwarantanna - kogo obowiązuje?

Pobyt w Bułgarii na wakacjach na pewno będzie niezapomniany pod warunkiem, że nie zapomnimy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jednakże, podobnie jak w przypadku innych państw, istnieje ryzyko skierowania na kwarantannę.

Kwarantanna wjazdowa nie obowiązuje osób przybywających do Grecji z krajów Unii Europejskiej albo strefy Schengen. Osoby nie spełniające wyżej wymienionych warunków będą kierowane na dziesięciodniową kwarantannę.

Kwarantanna może zostać odwołana albo skrócona po przekazaniu drogą elektroniczną dokumentu o negatywnym wyniku testu przeprowadzonego w ciągu 24 godzin od wjazdu do Bułgarii.

Czytaj: Chorwacja zaostrza restrykcje w miejscowościach turystycznych. To przez wzrost zakażeń

Nowe zasady kwarantanny po powrocie do Polski. To trzeba wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum