WPR w Katowicach obchodzi jubileusz istnienia

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 29 września 2009 10:00

Przed 60 laty w Katowicach powstała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego PCK, przodek dzisiejszego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. We wtorek, 29 września ratownicy świętują jubileusz.

WPR w Katowicach obchodzi jubileusz istnienia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ta jedna z największych w Polsce jednostek systemu ratownictwa medycznego dziś swym zasięgiem obejmuje prawie połowę terytorium województwa śląskiego zamieszkałą przez 2,5 mln ludzi.

W 60. rocznicę istnienia WPR, to 21 stacji terenowych, 1750-osobowa załoga, to tabor składający się ze 148 samochodów...

– W tym: 62 karetki systemowe, 15 ambulansów transportowych, a także samochody służące do transportowania pacjentów onkologicznych i dializowanych. Rocznie notujemy ok. 300 tys. interwencji, z czego 180 tys., to wyjazdy ratunkowe, pozostałe zaś do wizyt i porad ambulatoryjnych – wylicza Jerzy Wiśniewski, rzecznik WPR.

Pogotowie inwestuje nie tylko w sprzęt. Tu wspomnijmy, że w ostatnich dwóch lata kupiło 24 nowoczesne ambulanse. W planach przyszłorocznych – zakup kolejnych dziesięciu. Wszystko to dzięki wsparciu ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz Programu Infrastruktura i Środowisko.

– Nie możemy udawać, że na rynku usług medycznych nasze Pogotowie jest jedynym graczem – przyznaje Artur Borowicz, dyrektor WPR. – W województwie śląskim w systemie ratownictwa medycznego działają 23 podmioty. Konkurencji nie boimy się, o ile tylko jej warunki są jasne i czytelne.

Kadry WPR podwyższają kwalifikacje zawodowe we własnej Szkole Ratownictwa Medycznego mającej akredytacje American Heart Association. Prowadzone są tam kursy: BLS (Basic Life Support), ACLS (Advanced Cardiac Life Support), PALS (Pediatric Advanced Life Support). W październiku br. rozpoczynają się bezpłatne kursy językowe (specjalistyczne) angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Potwierdzeniem fachowości kadry WPR niech będzie ostatnio prowadzona akcja ratunkowa w kopalni „Wujek-Śląsk”. Nie było takiego, w gronie specjalistów, kto nie oceniłby ją, jako wzorowo przeprowadzoną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze