WOT wykorzystały celowniki do mierzenia temperatury maturzystom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2020 21:27

Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystały strzeleckie celowniki termowizyjne Rubin do mierzenia ciepłoty ciała maturzystów w pierwszym dniu egzaminów dojrzałości - poinformowała rzeczniczka 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej szer. Marlena Rosłaniec.

WOT wykorzystały celowniki do mierzenia temperatury maturzystom
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W poniedziałek (8 czerwca) rozpoczęły się pisemne egzaminy z języka polskiego. Maturzyści - do chwili zajęcia miejsc - musieli nosić maski i rękawiczki; nie było obowiązkowych pomiarów temperatury. Zmodyfikowane celowniki WOT nie określały dokładnej temperatury badanych osób, lecz wskazały, czy jest ona wyższa, czy niższa od przyjętej jako punkt odniesienia.

Rosłaniec poinformowała, że "6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza w kraju wykorzystała celowniki SCT Rubin do przesiewowego badania ciepłoty ciała", a "całkowicie innowacyjna metoda świetnie sprawdziła się podczas pierwszego dnia matur".

Na barkach dyrektorów szkół spoczywa teraz obowiązek tworzenia rozwiązań, które pozwolą na stworzenie maksymalnych warunków bezpieczeństwa w czasach pandemii dla osób przystępujących do egzaminu dojrzałości.

Na terenie trzech mazowieckich powiatów: grójeckiego, radomskiego i płockiego w usprawnieniu realizacji tych działań terytorialsi mają wesprzeć dyrektorów szkół w zapewnieniu jak największego bezpieczeństwa podczas matur w warunkach pandemii. Zadanie żołnierzy WOT "polega na pomiarze temperatury ciała abiturientów przy pomocy celownika termowizyjnego SCT Rubin, który został zmodyfikowany, a oprogramowanie urządzenia zostało dodatkowo rozszerzone, przy zachowaniu pierwotnego przeznaczenia celownika".

- Pionierskie zastosowanie wojskowego sprzętu odbyło się 8 czerwca w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu. W następnych dniach terytorialsi 6 MBOT wesprą w działaniach dyrektorów kolejnych placówek: XI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu i I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks Płocku - poinformowała rzeczniczka. Dodała, że cel tych działań WOT to "identyfikacja zagrożenia we wczesnej fazie, co daje możliwość gaszenia pojedynczych ognisk koronawirusa, nie pozwalając mu na masową ekspansję".

- Podjęliśmy rozmowy z żołnierzami z 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Grójcu (…), ustaliliśmy najbardziej dogodne miejsce dla Rubina. Był on usytuowany na korytarzu, a pomiar był całkowicie bezinwazyjny dla naszych uczniów - powiedział dyrektor zespołu szkół w Grójcu Andrzej Kosatka. Dodał, że chodziło o zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa

- Badanie urządzeniem można było potraktować jako wstępne. Wszystkie osoby, których wyniki budziły wątpliwości, musiały zostać poddane dokładniejszej weryfikacji - powiedział dowódca 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Grójcu mjr Grzegorz Wilczewski.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadziła także szkolenia dla nauczycieli. Wykorzystując doświadczenia z operacji przeciwkryzysowej "Odporna wiosna", członkowie WOT przekazywali nauczycielom informacje dotyczące m.in. rozpoznawania objawów koronawirusa, transmisji choroby i tego, w jaki sposób bezpiecznie posługiwać się środkami ochrony indywidualnej.

Celownik Rubin produkowany przez przemysłowe Centrum Optyki w Warszawie został opracowany do obserwacji pola walki i wykrywania celów jako część indywidualnego systemu walki Tytan.

Jakub Borowski (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum