WOT: walkę z koronawirusem wspiera 2,5 tys. terytorialsów, 22 tysiące w gotowości

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2020 13:16

Dostarczanie żywności i leków, wsparcie służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparcie rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, oddawanie krwi oraz infolinia psychologiczna - to obecnie główne działania Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w walce z koronawirusem.

WOT wspiera m.in. osoby szczególne narażone na koronawirusa; FOT. Materiały WOT

Od kilku dni WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. - Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc. Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu - powiedział dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

- W poniedziałek (23 marca) udostępnimy samorządom specjalną aplikację, która zautomatyzuje zapotrzebowaną pomoc. Wspieramy również Straż Graniczną i Policję. W piętnastym dniu działań, po raz pierwszy użyliśmy naszych dronów rozpoznawczych do dozorowania wschodniej granicy Polski - dodaje dowódca WOT.

Rodziny personelu medycznego wśród grup objętych wsparciem
Obecnie aż 2,5 tys. żołnierzy WOT jest już bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się pandemii koronawirusa. Pozostałe 22 tys. terytorialsów jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia.

- Wspólne działania z organami samorządu terytorialnego i wspieranie zaangażowanych służb jest zaplanowane w trzech etapach zależnych od skali pandemii. W pierwszym z nich (obecnie realizowanym) uwaga jest kierowana na osoby, które potrzebują takiej pomocy. Następnie działania przekształcą się w proces stabilizacji, a w końcowej fazie - deeskalacji - tłumaczy ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Na mocy podpisanej podpisanej 16 marca br. przez ministra obrony narodowej decyzji WOT od razu podjął konkretne działania. Sklasyfikowano potrzebujących. Określono grupy osób objętych wsparciem:
1. Rodziny personelu medycznego zaangażowanego w zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa
2. Kombatanci
3. Weterani działań poza granicami państwa
4. Osoby starsze, powyżej 60 roku życia
5. Osoby niepełnosprawne
6. Osoby samotnie wychowujących dzieci
7. Osoby objęte kwarantanną.

- Szczególną grupą wspieraną przez terytorialsów są rodziny personelu medycznego, który w obecnej sytuacji jest na pierwszej linii walki z pandemią. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, przebywający na wielogodzinnych dyżurach w szpitalach, będą mogli skupić się na leczeniu pacjentów, mniej martwiąc się o swoich najbliższych, którzy pozostali w domach. Do ich mieszkań zostanie dostarczona żywność - podkreśla rzecznik WOT.

Współpraca z samorządem pielęgniarskim
Nad poprawnością działań czuwa powołany na szczeblu dowództwa WOT koordynator. Ma on za zadanie pobranie potrzebnych informacji i zgłoszeń od potrzebujących rodzin do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Sposób skorzystania z pomocy terytorialsów jest prosty. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie NIPiP lub skontaktować się z właściwą terytorialnie Izbą Pielęgniarską. Z takiej samej pomocy mogą skorzystać osoby pozostające w izolacji, a także w kwarantannie.

Od 6 marca br. żołnierze WOT wspierają również kombatantów oraz osoby starsze, które ze względu na wiek są w podwyższonej grupie ryzyka. Wsparcie polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na podstawowe potrzeby. Głównym celem podejmowanych działań jest ograniczenie ekspozycji tych osób na kontakt z potencjalnymi nosicielami wirusa. W podobny sposób WOT wspiera także osoby niepełnosprawne, samotnie wychowujące dzieci, a także osoby poddane kwarantannie.

Transport paczek z banków żywności
Kolejną grupą osób wspieranych przez terytorialsi są podopieczni ośrodków pomocy społecznej oraz Caritas poszczególnych diecezji. W celu sprawnej realizacji tego zadania na szczeblu każdego województwa (w każdej brygadzie obrony terytorialnej) powołano koordynatorów ds. wsparcia dystrybucji. Lista koordynatorów została przekazana do blisko 2,5 tys. ośrodków pomocy społecznej w całym kraju.

Wsparcie żołnierzy WOT w tym zakresie polega na zapewnieniu transportu paczek z banków żywności do potrzebujących. Każda osoba, która potrzebuje takiego wsparcia powinna skontaktować się z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej. Stamtąd informacja trafi do koordynatora wojewódzkiego w brygadzie OT, który zleca wykonanie zadania. W tym przypadku nie ma możliwości dodatkowych zakupów. Żołnierze WOT dostarczają tylko produkty przekazane z magazynów żywności.

Więcej: https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/informacje/492810/odporna-wiosna-wot

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum