WOT: personel medyczny zostanie przygotowany do wykonywania szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2020 11:51

Personel medyczny WOT zostanie przygotowany do realizacji szczepień przeciwko COVID-19 - poinformował rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. Zaznaczył, że choć szczepienia nie są obowiązkowe, to są obecnie jedyną drogą do pokonania pandemii, dlatego ważny jest osobisty przykład żołnierzy.

WOT: personel medyczny zostanie przygotowany do wykonywania szczepień
Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Płk Pietrzak w komunikacie przesłanym w czwartek PAP zaznaczył, że biorąc po uwagę, iż w najgorszym możliwym wariancie proces szczepień przeciwko COVID-19 będzie musiał być realizowany w czasie kolejnej fali pandemii, przy ograniczonych zasobach medycznych, zaangażowanie sił zbrojnych w tym zakresie może okazać się kluczowe.

"Poprzez masowe szczepienia personelu własnego planuje się uzyskać trwałą odporność samych żołnierzy. Po drugie wesprzeć proces szczepień organizowanych w państwie tak, by jak największa liczba Polaków mogła z nich szybko skorzystać" - poinformował.

Płk Pietrzak przypomniał, że szczepienia nie są obowiązkowe, ale - jak zaznaczył - są obecnie jedyną drogą umożliwiającą pokonanie koronawirusa i zmniejszenia liczby osób, które chorują i umierają. "W tym kontekście ważny jest też osobisty przykład żołnierzy, bo w tej +wojnie+ walczy bez wyjątku całe społeczeństwo" - dodał.

"Zgodnie z rozkazem dowódcy WOT, podległy personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni) przygotowany zostanie do realizacji szczepień w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO), w tym wydzielonego personelu innych służb mundurowych, czy innych wskazanych podmiotów" - poinformował rzecznik WOT.

"Na rozkaz uruchamiane będą siły i środki do realizacji szczepień w miejscach zamieszkania osób, których stawiennictwo w placówkach medycznych nie będzie możliwe. Powołane zostaną mobilne zespoły szczepienne (jeden zespół w każdym województwie) - poinformował płk Pietrzak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum