WOŚP zebrała ponad 53 mln zł; dla seniorów i dla dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2015 17:34

- W tegorocznym Finale WOŚP zebrała ponad 53 mln zł - poinformował w niedzielę (8 marca) szef fundacji Jurek Owsiak. Oznacza to, że padł kolejny rekord, choć jak podkreślał Owsiak, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy nie chodzi o rekordy, ale o to, by pomagać.

WOŚP zebrała ponad 53 mln zł; dla seniorów i dla dzieci

W tym roku WOŚP po raz trzeci zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom oraz na diagnozowanie najmłodszych. Po raz kolejny wspierać będzie onkologię i kardiochirurgię dziecięcą oraz - po raz pierwszy - dwie nowe dla fundacji dziedziny: reumatologię i pulmonologię.

Podsumowanie 23 Finału zorganizowano w Ornecie (woj. warmińsko-mazurskie). Jak wyjaśnił PAP rzecznik prasowy WOŚP Krzysztof Dobies, w tej miejscowości już od kilkunastu lat wzorowo działa sztab organizujący finałowe zbiórki.

Owsiak kilkakrotnie podkreślił, że WOŚP nie chodzi o rekordy. - Jak nie będzie rekordu, to mamy przestać grać? - pytał retorycznie. Jednak w tym roku rekord ponownie został pobity - całkowity wynik zbiórki to 53 mln 109 tys. 702 zł i 83 gr.

Szef WOŚP przypomniał, że zebrane pieniądze zawsze wracają do Polaków - czy to w postaci sprzętu, który fundacja kupuje dla szpitali, czy w postaci programów medycznych, które prowadzi.

Jerzy Owsiak przypomniał, że w tym roku już po raz trzeci WOŚP grała dla seniorów i uznał to za bardzo udane przedsięwzięcie - fundacja wymieniła sprzęt na wszystkich oddziałach geriatrycznych w Polsce i deklaruje, ze będzie wyposażać kolejne, jeśli będą powstawać.

- Stamtąd wyjechał złom. W tej nowej Polsce zapomnieliśmy o tych oddziałach i o tych ludziach - powiedział Owsiak. Wyraził zadowolenie, że coraz częściej zaczyna się o tym mówić, również w głównym nurcie politycznym. Dodał, że w najbliższym czasie dzięki współpracy z Fundacją WOŚP w stolicy przybędzie kolejnych 37 łóżek geriatrycznych.

Zapowiedział, że fundacja chce teraz zająć się zakładami opiekuńczo-leczniczymi (zol-ami), w których przebywają ludzie starsi. - Przygotowujemy się do tego, rozeznajmy ich potrzeby - przyznał Owsiak.

Poinformował, że nie wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na ten cel; dzięki zebranym w czasie finału środkom WOŚP będzie mogła "pochylić się nad całą pediatrą". Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu potrzebnego przede wszystkim do diagnostyki, w tym ultrasonografy, kardiomonitory, aparaty RTG i sprzęt do genetycznej diagnostyki nowotworów. - Diagnostyka się opłaca, im szybciej zrobimy diagnostykę, tym lepiej - podkreślił.

23 finał WOŚP podsumowano w sali domu kultury w Ornecie, małym mieście w woj. warmińsko-mazurskim, w którym nie ma szpitala. Mimo to, jak podkreślił Owsiak, Orkiestra jest mocno obecna w życiu miasteczka nie tylko w czasie organizowanych tu od 11 lat finałów, ale także na co dzień, ponieważ dzieci z miejscowych podstawówek uczestniczą w projekcie "Ratujemy i uczymy się ratować" (dały pokaz akcji reanimacyjnej na fantomach).

- Zapewniamy, że będziemy grać z Orkiestrą do końca świata i o jeden dzień dłużej - powiedział burmistrz Ornety Ireneusz Popiel, dziękując Owsiakowi za wizytę w tym mieście.

Do Ornety przyjechali m.in. dyrektorzy kilku szpitali z woj. warmińsko-mazurskiego (z Elbląga i Nidzicy) oraz laryngolog prof. Andrzej Kukwa, który w olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim będzie prowadził pilotażową akcję badania dzieci. Mówiąc o zasługach WOŚP dla polskiej służby zdrowia, prof. Kukwa powiedział, że w dziedzinie laryngologii "był to skok w XXI w. dzięki zakupowi endoskopów".

Owsiak podziękował wszystkim zaangażowanym w zbieranie pieniędzy i organizowanie orkiestrowych imprez. Zwrócił się także do wszystkich tych, którzy przed finałem atakowali Orkiestrę i podważali uczciwość zbiórki i jej organizatorów. - Ci co ujemnie podkręcali atmosferę - dziękujemy. Finał pokazał, że nie można jednym słowem skasować tego co robimy od 22 lat - mówił. Jego zdaniem dzięki tym wątpliwościom wielu ludzi zastanowiło się "co ma z Orkiestry i zamiast 2 zł dało 4 złote".

W formie środków pieniężnych fundacja otrzymała 52 mln 504 tys. 364 zł, w tym dzięki charytatywnym aukcjom zebrano ponad 3 mln zł. W darach rzeczowych WOŚP otrzymała sprzęt medyczny wartości 605 tys. 338 zł.

Koszty zorganizowania i przeprowadzenia 23. Finału WOŚP wyniosły 2 mln 155 tys. 908 zł. Jak poinformował Owsiak, najwięcej kosztowało samoprzylepnych serduszek WOŚP. Na koszty te składają się również np. materiały promocyjne, obsługa wolontariatu, usługi programistyczne, usługi przewozowe, kurierskie i telekomunikacyjne oraz wynagrodzenia osób dodatkowo zatrudnionych do prowadzenia obsługi wolontariatu.

Dzień po Finale WOŚP informowała o kwocie ponad 36,2 mln zł. Jednak jak co roku sztaby miały czas na rozliczenie się do końca lutego, zatem ostatecznie zebrana kwota podawana jest do wiadomości dopiero na początku marca.

W zeszłym roku WOŚP zebrała ponad 52,4 mln zł. Przez 22 lata działalności fundacja kupiła tysiące urządzeń za kwotę ponad 590 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum