PAP/Rynek Zdrowia | 16-12-2008 12:54

WOŚP zamierza odwoływać się od decyzji MSWiA

Zezwolenie MSWiA na organizację najbliższej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie pozwala na pokrywanie części kosztów związanych z realizowaniem zakupów sprzętu medycznego oraz prowadzeniem programów medycznych, które są celem zbiórki. Dlatego WOŚP zamierza odwoływać się od decyzji resortu.

Jak poinformowała Fundacja w swoim komunikacie, w świetle wydanego zezwolenia niektóre koszty funkcjonowania biura Fundacji, związane z realizacją celu Finału, są zaakceptowane, inne odrzucone.

"Cel, na który zbieramy środki, de facto determinuje niemalże w całości roczną pracę naszej Fundacji. Stąd konieczność rozliczenia przynajmniej części tych kosztów, bez których nie będziemy w stanie założonych celów zrealizować" czytamy w komunikacie.

Fundacja WOŚP podkreśla, że od wielu lat pracuje bardzo logicznie, pieniądze wydaje zgodnie z wcześniej deklarowanym celem zbiórki, a przy tym zakłada minimalizowanie kosztów administracyjnych.

"Do tej pory udawało się uzyskać dodatkowe środki na pokrycie tych kosztów, jednakże Fundacja chce mieć możliwość skorzystania - w razie takiej konieczności - z możliwości rozliczenia ich przy realizacji zbiórki. Fundacja chce mieć pewność, że w razie niemożliwości pozyskania dodatkowych środków, realizacja zakupów sprzętu medycznego oraz prowadzenie programów medycznych nie będą zagrożone i będą mogły być doprowadzone do końca" - podkreślono w piśmie.

Fundacja nadmienia, że niejasność przepisów w tym zakresie nie pozwala na jednoznaczną interpretację, a to prowadzić może do nadużyć. Szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak zaznaczył, że ustawa regulująca zbiórki publiczne jest z 1933 r., a przepisy w tej kwestii ciągle się zmieniają.

- Choć bardzo skrupulatnie rozliczamy się z każdej zbiórki, ministerstwo ma ciągle do nas jakieś zastrzeżenia. Tymczasem na naszych oczach działają fundacje, które w ogóle się nie rozliczają z pieniędzy - mówił Owsiak.

Podczas XVII Finału, który poświęcony będzie wczesnemu wykrywaniu nowotworów u dzieci, kwestować będzie 120 tys. wolontariuszy, zarejestrowało się już 1500 sztabów w Polsce, Irlandii, Szkocji, Holandii i Francji.