×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

WOŚP tym razem będzie zbierać pieniądze dla dziecięcej medycyny ratunkowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 października 2013 17:02

Podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaplanowanego na 12 stycznia 2014 r., zbierane będą środki na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i na rzecz godnej opieki medycznej seniorów. Hasło finału to "Na ratunek" - zapowiedział Jurek Owsiak.

WOŚP tym razem będzie zbierać pieniądze dla dziecięcej medycyny ratunkowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pieniądze z tegorocznego Finału, podczas którego zebrano ponad 50,6 mln zł, WOŚP przeznaczyła, jak co roku, na sprzęt medyczny dla dzieci oraz, po raz pierwszy, dla seniorów.

W środę (16 października) podczas konferencji prasowej ustanowiono światowy rekord w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej - w przedsięwzięciu uczestniczyło w sumie ok. 80 tys. osób. Była to inicjatywa skierowana do uczestników Programu Edukacyjnego prowadzonego przez WOŚP "Ratujemy i Uczymy Ratować" w całej Polsce; w ustanawianiu rekordu wzięło udział 1266 instytucji z całego kraju, głównie szkoły, które biorą udział w programie.

Szef WOŚP Jurek Owsiak przypomniał, że fundacja stara się, by nauka udzielania pierwszej pomocy była obowiązkowym przedmiotem szkolnym.

Z udzielaniem pierwszej pomocy i medycyną ratunkową związany jest temat najbliższego Finału WOŚP - "Na ratunek". Jak zapowiedział Owsiak, fundacja zbierać będzie środki na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej, np. wielonarządowe tomografy komputerowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG i RTG.

Jak poinformował Owsiak, w Polsce jest 12 oddziałów, które należy doposażyć w tego rodzaju sprzęt. Podkreślił, że fundacji zależy, by w całym kraju były takie same standardy, żeby każde dziecko, które potrzebuje nagłej pomocy, miało równe szanse, niezależnie od tego, w jakim regionie Polski mieszka.

Owsiak przypomniał również, że w marcu WOŚP zaangażowała się w prace nad opracowaniem wytycznych dla dyspozytorów pogotowia ratunkowego. Szef WOŚP poinformował, że we współpracy z resortem zdrowia przygotowano już algorytm, który pomoże dyspozytorom w ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Zapowiedział, że 8 stycznia WOŚP zorganizuje konferencję szkoleniową, na którą zaprosi dyspozytorów z całej Polski; na wszystkie stanowiska dyspozytorskie zostaną nieodpłatnie przekazane materiały - książki oraz oprogramowanie - zawierające algorytmy zgodne z nowym rozporządzeniem w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego.

W czasie 22. Finału WOŚP ponownie zbierać będzie pieniądze na sprzęt medyczny dla osób starszych.

- Jeśli w jakimś mieście powstanie kolejny oddział geriatryczny, fundacja go wyposaży - zadeklarował Owsiak. W jego ocenie sytuacja polskiej geriatrii jest tragiczna. Nie dość, że oddziałów jest za mało, to trafia na nie najgorszy sprzęt. - W całym kraju nie było oddziału, który miałby swoje USG czy kardiomonitor - mówił Owsiak.

Poinformował, że WOŚP wyposażyła w sprzęt wszystkie oddziały geriatryczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, doprowadziła też do utworzenia dwóch kolejnych - w woj. mazowieckim, gdzie dotychczas nie było żadnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze