WOŚP na zakupach leżanek i rozkładanych foteli

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2018 08:35

WOŚP kupuje ponad cztery tysiące leżanek i foteli dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi w szpitalach. Ministerstwo Zdrowia ma zakazać placówkom pobierania opłat za korzystanie z takiego sprzętu.

WOŚP zakupi ponad cztery tysiące leżanek i foteli dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi w szpitalach. Fot. Archiwum

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, leżankami dla rodziców WOŚP zajęła się w zeszłym roku. Zaczęło się od przysłanego do fundacji listu rodzica, który opisał warunki, w jakich opiekował się dzieckiem w szpitalu. Dziś szpitale, które mają i udostępniają rodzicom leżanki, często pobierają za to opłaty (kilka złotych za dzień). Wymagają też opłat za sam pobyt w nocy po kilka-kilkanaście złotych.

Fundacja, przekazując sprzęt dla rodziców, zastrzega, że rodzice mają mieć do niego dostęp za darmo. Po swojej stronie rodzice będą też mieli przepisy. MZ zapowiedziało nowelizację ustawy o prawach pacjentów tak, by znalazł się w niej zakaz pobierania opłat za pobyt z dzieckiem na oddziale.

Dopuszczalne mają być jedynie opłaty za dodatkowy pokój oraz posiłki dla rodzica. O zmiany prawa zabiegali WOŚP, organizacje pacjentów i rzecznik praw dziecka. Nowelizacja może wejść w życie latem.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum