Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 07-01-2015 08:43

WOŚP kupiła dla szpitali już ponad 20 tys. urządzeń

Fundacja Jurka Owsiaka kupiła dla szpitali już ponad 20 tys. urządzeń. Statystycznie od 22 lat nie ma zatem w Polsce dnia, by na oddziały nie trafiły przynajmniej dwa nowoczesne sprzęty. W niedzielę (11 stycznia) zaplanowana została 23. zbiórka pieniędzy na doposażenie lecznic.

Fot. Archiwum

Pierwszy raz Orkiestra zagrała w 1994 r. dla noworodków. Zebrała wówczas blisko dwa miliony dolarów, za które kupiła m.in. inkubatory, kardiomonitory, respiratory i USG. W 1999 r. fundacja zebrała na ten cel 4,5 mln dolarów, a w 2005 r. już niemal 10 mln dolarów. Przekazała szpitalom w sumie ponad 1200 inkubatorów oraz systemy do monitoringu, respiratory, ultrasonografy, urządzenia do badań przesiewowych słuchu, pompy strzykawkowe i aparaty rentgenowskie - informuje Gazeta Wyborcza.

W niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 23. Celem jest podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godna opieka medyczna seniorów. Po raz pierwszy część pieniędzy pójdzie na reumatologię oraz pulmonologię dziecięcą, reszta na kardiochirurgię oraz onkologię.

WOŚP kupiła dotychczas sprzęt dla szpitali za kwotę 590 mln zł. Rekordową sumę -52 mln zł zebrano w czasie finału 2014 r. Pieniądze zbiera 120 tys. wolontariuszy. WOŚP prowadzi 6 programów medycznych. Dzięki programowi Orkiestry przebadano słuch 4 milionom noworodków. 2978 dzieci otrzymało dzięki WOŚP pompę insulinową.

Więcej: www.gazeta.pl