WOŚP gra jubileuszowo dla małych pacjentów i kobiet w ciąży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2012 09:48

W niedzielę (8 stycznia) odbywa się jubileuszowy, XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem cała Polska gra dla wcześniaków i kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Za pieniądze zebrane do puszek i podczas licytacji zostaną kupione pompy insulinowe oraz urządzenia do ratowania życia wcześniaków. Organizatorzy zapowiadają, że w niedzielnej zbiórce weźmie udział 120 tys. wolontariuszy, skupionych w ponad 1,5 tys. sztabów.

W ciągu 20 lat fundacja Jurka Owsiaka kupiła ok. 23,5 tys. urządzeń dla 600 polskich szpitali, za kwotę 450 mln zł. Zakupiono m.in. 955 inkubatorów, 834 kardiomonitorów, 231 aparatów usg i 116 aparatów rtg; dzięki WOŚP wyposażono także 868 stanowisk do badania słuchu, dzięki czemu przebadano ponad 3 mln noworodków.

Podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP udało się zebrać 47 mln 248 tys. 415 zł. Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów intensywnej terapii, oddziałów dializ, dziecięcych klinik urologicznych i nefrologicznych, zakładów diagnostyki obrazowej, ośrodków opieki zdrowotnej w sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia dzieci. Patronat nad XX Finałem WOŚP objęła para prezydencka.

 

Zakopiański start

Jurek Owsiak, który na zakopiańską Równię Krupową przyjechał góralskimi saniami, zainaugurował w niedzielę (8 stycznia) pod Tatrami XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wypowiadając tradycyjne trzy, dwa, jeden, zero, start.

- Zaczynamy grać w Zakopanem czyli w zimowej stolicy Polski - mówił Owsiak. Poinformował, że na koncie tegorocznej zbiórki jest już 2 mln zł.

XX Finał WOŚ odbywa się pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko".

W Zakopanem na licytację trafiły m.in. atrakcje związane z najsłynniejszym szczytem w Polsce - Giewontem. Wraz z symbolicznym Śpiącym Rycerzem zwycięzca licytacji otrzyma statuetkę wyrzeźbioną przez zakopiańskiego artystę Marcina Rząsę, pójdzie na wycieczkę przyrodniczą w towarzystwie dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawła Skawińskiego, a na szczycie będzie miał okazję sfotografować się z pewnym tatrzańskim misiem.

 

Wojsko też zagra

Tradycyjnie organizatorzy w różnych regionach kraju prześcigają się pomysłach na uatrakcyjnienie finału, a także pomoc organizacyjną. Oczywiście - jak mówi Jurek Owsiak, szef WOŚP - robią to wszystko "za zupełną darmochę"...

Ponad 1000 żołnierzy oraz pracowników Wojsk Lądowych pomoże w organizacji, jak również sprawnym przeprowadzeniu koncertów i licytacji. Ponad 40 jednostek wojskowych zaangażuje się w działania, które umożliwią bezpieczne prowadzenie koncertów, logistyczne i organizacyjne wsparcie orkiestrowych sztabów oraz atrakcyjną oprawę.

Żołnierze Wojsk Lądowych będą w niedzielę czynnie wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w ponad pięćdziesięciu miejscach w całej Polsce - podał rzecznik dowództwa WL ppłk Tomasz Szulejko. 

Według Szulejki żołnierze i pracownicy Wojsk Lądowych zadbają o przygotowanie posiłków regeneracyjnych oraz ciepłych napojów dla wolontariuszy i uczestników koncertów w 20 punktach. W tym celu będą wykorzystane kuchnie polowe, namioty wojskowe, nagrzewnice, samochody ciężarowe.

Przy okazji Wojska Lądowe zaprezentują sprzęt wojskowy.

Sztafeta po raz ósmy

Dwunastoosobowa sztafeta biegaczy ze Śląska przybiegnie w niedzielę na warszawski XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jej uczestnicy wyruszyli w 350-kilometrową trasę z Knurowa w sobotę rano.

Sztafetę promującą ideę WOŚP zorganizowano już po raz ósmy. Latem biegacze, również w sztafecie, docierają na Przystanek Woodstock. W sumie dla Orkiestry przebiegli w ciągu ośmiu lat ok. 6 tys. kilometrów. Uczestnicy biegu dostarczą do Warszawy opatrzony autografem Jurka Owsiaka medal z grudniowego maratonu w amerykańskim Las Vegas, w którym wziął udział inicjator knurowskiej sztafety, maratończyk Bogdan Leśniowski. Wśród ponad 26 tys. biegaczy zajął 130. miejsce w swojej kategorii wiekowej. To największy na świecie maraton nocny.

Licytacja tej pamiątki trwa już na portalu aukcyjnym. Można też wylicytować udział w letniej sztafecie na Przystanek Woodstock. W sobotę sztafeta przebiegnie ok. 200 km. Trasa biegu wiedzie z Knurowa przez Gliwice, Tarnowskie Góry, Sośnicę, Koziegłowy, Żarki, Lelów, Koniecpol, Secemin, Włoszczowę, Łopuszno i Radoszyce do Sielpi Wielkiej, gdzie sportowcy zatrzymają się na nocleg.


Biegają ze znakiem jakości

Wczesnym rankiem w niedzielę biegacze wyruszą z Sielpi, by przez Końskie, Drzewicę, Nowe Miasto nad Pilicą, Grójec i Janki dotrzeć do Warszawy. Tego dnia przebiegną ok. 150 km. W każdej zmianie dwóch biegaczy pokonuje po osiem kilometrów.

W tym roku - jak powiedział PAP uczestnik maratonu Jacek Chałupka - warunki są bardzo dobre. Biegaczom nie przeszkadza, jak w ubiegłych latach, śnieg, lód czy błoto. Temperatura jest w granicach zera.Sztafeta dotrze do stolicy w niedzielę krótko przed południem, by dołączyć do dorocznego biegu pod hasłem "Policz się z Cukrzycą".

W uznaniu dla zaangażowania śląskich biegaczy w ideę orkiestry, kilka lat temu podczas Finału WOŚP sztafeta została uhonorowana - obok m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich - Orkiestrowym Znakiem Jakości. W sztafecie uczestniczą biegacze z Knurowa oraz członkowie stowarzyszeń "Familia" z Gliwic i "Biegiem przez Polskę".

W Paryżu już od czwartku
W Paryżu finał WOŚP rozpoczął się już w sobotę (7 stycznia). W klubie "La Java", gdzie kiedyś śpiewała Edith Piaf, koncertowali m.in. pieśniarka Aldona Nowowiejska i folkowa grupa "Chudoba" z Wrocławia.

Do "La Javy" ściągnęli licznie nie tylko Polacy, ale też Francuzi i paryżanie innych narodowości.

W trakcie wieczoru można było posłuchać trzech wykonawców: Aldony Nowowiejskiej oraz zespołów "Nils Project" i "Chudoba". Nowowiejska, zaprezentowała - wraz z dwójką towarzyszących jej argentyńskich muzyków: Andreą Pujado i Silasem Bassą - własne wersje dawnych przebojów, m.in. z repertuaru Ewy Demarczyk, a także utwory po hiszpańsku.

Jeszcze przed weekendowym finałem, w miniony czwartek na specjalnej aukcji w Ambasadzie RP, wylicytowano 4400 euro. W aukcji wziął udział ambasador RP w Paryżu, Tomasz Orłowski wraz z małżonką patronującą tej imprezie.

Na aukcji sprzedano dzieła sztuki podarowane WOŚP przez polskich artystów tworzących we Francji i w kraju.

W niedzielę będzie trwała dalsza część paryskiej WOŚP. Przez cały dzień wolontariusze orkiestry będą zbierać pieniądze przed polskimi kościołami w stolicy Francji. Po południu w jednej z restauracji odbędzie się kolejna aukcja przedmiotów na WOŚP i ponownie zagra zespół folkowy "Chudoba". 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum